Sněmovna pravděpodobně schválí zřízení Národní sportovní agentury

14.12.2018 21:06

Sněmovna pravděpodobně schválí zřízení Národní sportovní agentury, která podle poslanecké novely převezme od Ministerstva školství celou sportovní agendu včetně rozdělování peněz. Po školském výboru dnes předlohu podpořil výbor pro veřejnou správu hlasy 13 z 16 přítomných členů. Správní výbor podpořil pozměňovací návrh Piráta Lukáše Bartoně na zavedení etického kodexu pro vedení a zaměstnance budoucí agentury.

Sněmovna pravděpodobně schválí zřízení Národní sportovní agentury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Řadu dalších Bartoňových úprav výbor nepodpořil. Týkaly se podle sdělení jejich autora například větší transparentnosti přidělování peněz sportovním asociacím i jednotlivým klubům. Kritici ale poukazovali na to, že by jen zvýšily administrativu. Bartoň ve výboru neuspěl ani s návrhy, podle nichž by předseda agentury nesměl být poslanec nebo senátor a sídlem agentury by byl Bruntál, nikoli Praha.

Sněmovna by měla předlohu podle obou výborů schválit i ve znění celkového pozměňovacího návrhu hlavního autora novely, poslance a vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky (ANO). Týká se zejména převodu agend z ministerstva na agenturu, vyjmenovává požadavky pro kandidáta na předsedu agentury a nově upravuje dozorový orgán nad agenturou. Neměl by být složen z pěti poslanců a pěti zástupců ministerstev, ale ze zástupců sportovního prostředí. Hnilička by měl v budoucnu agenturu řídit.

Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc problém s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole Ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm miliard.

Agentura by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva. Měla by mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z Ministerstva školství.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Pravda o Mikuláši Minářovi

11:44 Milion chvilek: Pravda o Mikuláši Minářovi

Publicista a aktivista Jan Cemper na serveru Manipulátoři.cz upozornil na příspěvek jednoho z uživat…