Sněmovna přerušila jednání o vydání exprimátora Svobody ke stíhání

04.02.2014 21:23

Sněmovna dnes večer přerušila jednání o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Rozhodne v dalších dnech. Policie Svobodu viní spolu s dalšími radními v případu městské karty Opencard. Svoboda s vydáním souhlasí, stíhání označil za nesmyslné a politické. Na přerušení projednávání policejní žádosti se podle předsedajícího Petra Gazdíka (TOP 09 a Starostové) domluvili předsedové poslaneckých klubů.

Sněmovna přerušila jednání o vydání exprimátora Svobody ke stíhání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Bohuslav Svoboda

Poslanci už ukončili debatu, čeká je jen hlasování. Exprimátor stejně jako další radní čelí podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Cítím se naprosto nesmyslně obviněn, říká Svoboda

Svoboda záležitost spojil se svými kroky souvisejícími s hospodařením Dopravního podniku. Několikrát prý dostal varování. Pro Svobodu není pochopitelné, že může být spolu s dalšími stíhán za úmyslný trestný čin, navíc ve zločinném spolčení, když rozhodovali podle posudků. Bývalý primátor podotkl, že u začátku Opencard nestál. Projekt vznikl za jeho předchůdce Pavla Béma (ODS).

„Cítím se naprosto nesmyslně obviněn. Je to věc, kterou vnímám jako politické obvinění," prohlásil Svoboda. Zdůraznil, že je připraven se hájit před soudem; pokud by ale měl být odsouzen pro úmyslný trestný čin, právní prostředí v Česku by pro něho skončilo. „Rozumím tomu, že budu vydán, souhlasím s tím, nemám s tím problém," řekl poslancům Svoboda.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta už po jednání mandátového a imunitního výboru uvedl, že policisté si za svými argumenty stojí. Výbor doporučil Svobodovo vydání těsně o jeden hlas.

Případ má politické pozadí, míní Stanjura

Člen imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) soudí, že se trestný čin stal, ale nedbalostní. „Nedovedu si představit, že bych hlasoval pro vydání poslance v této věci pro úmyslný trestný čin," uvedl. Soudí také, že primátor trestný čin nezpůsobil. Podobně se vyjádřil zpravodaj Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové), podle něhož Svoboda hlasoval podle interních i externích právních posudků a neměl žádnou indicii, že by byl postup nezákonný.

Oba poslanci navíc upozornili na to, že policie by mohla Svobodu případně stíhat dál potom, co mu skončí poslanecký mandát. V té době by už mohlo být známo, jak soud rozhodne u dalších spoluobviněných.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura je přesvědčen o tom, že Svobodův případ má politické pozadí. Předseda frakce TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek dokonce nadnesl možnost zřídit vyšetřovací komisi.

Naopak člen výboru Radek Vondráček (ANO) sice prý shledal v postupu policie řadu nestandardních kroků, není přesvědčen o exprimátorově vině, ale Svobodovo stíhání podle něho s poslaneckým mandátem nesouvisí. „Pokud máme důvěru v justici a policii, nechť se kolega očistí v rámci trestního řízení," řekl.

Pro Svobodovo vydání se v debatě vyjadřovali jen poslanci ANO, ač o jeho vině pochybovali. Naopak KDU-ČSL ohlásila, že bude jednotně proti. V tomto volebním období už sněmovna vydala poslance za hnutí ANO Bronislava Schwarze. Někdejší policista je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou rasisté, smutní klimatická aktivistka. Tento pocit ji přepadá i v tramvaji. Špatně jí je i z ekonomického růstu

8:10 Češi jsou rasisté, smutní klimatická aktivistka. Tento pocit ji přepadá i v tramvaji. Špatně jí je i z ekonomického růstu

V Česku žijí i lidé, kteří všechno vidí skrze rasu. Například klimatická aktivistka Michaela Pixová,…