Sněmovna přes kritiku podpořila nový památkový zákon

06.12.2016 22:30

Sněmovna podpořila v prvním kole schvalování nový památkový zákon, který podle ministerstva kultury umožní zefektivnit péči o památkový fond. Zákon má dát úřadům také nástroje zakročit v případech, kdy o památkový objekt jeho vlastník nepečuje. Norma dnes odolala snaze opozice o zamítnutí nebo o vrácení vládě k přepracování, píše ČTK.

Sněmovna přes kritiku podpořila nový památkový zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další schůze sněmovny. Na programu byla například novela zákona o státní službě

Zákon, který nyní projednají sněmovní výbory kulturní a pro regionální rozvoj, má řadu kritiků i v řadách památkářů a různých oborových sdružení. Přidali se k nim také někteří poslanci vládních stran, například lidovec Jiří Junek. Podle něj v předloze není upravena péče o okolí památkového objektu. Archeologům pak vadí, že mají zpracovávat projekt svého výzkumu, i když některé jeho položky nebudou moci s ohledem na charakter své práce splnit.

Norma podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) zdůrazňuje veřejný zájem na ochraně památkového fondu a zprůhledňuje ji. Ministr také zmínil možnost nahrazovat náklady majitelům nemovitostí, které sice nejsou chráněné, ale kvůli umístění v památkových územích se na ně vztahují různá omezení. Snížit by se měla podle Hermana administrativní zátěž při obnově památkového fondu.

Nová pravidla ale podle poslankyně ODS Jany Černochové byrokracii zvýší. Marta Semelová (KSČM) předloze vytkla mimo jiné omezení památkového fondu, zkomplikování dokumentace architektonického dědictví a právně nejednoznačné výklady.

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví a Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče na předloze kritizovaly například to, že nechrání nejcennější a zároveň nejohroženější část tuzemského kulturního dědictví – historická města. Ministerstvo výtky odmítalo většinou s odkazem na to, že kritici zákon nepochopili.

Podle ministerstva nový zákon přesněji vymezuje a zdůrazňuje veřejný zájem na ochraně památkového fondu. Důležitá změna podle ministerstva je ‚možnost kompenzovat náklady vzniklé v souvislosti s omezením vlastnických práv vlastníkům nemovitostí, které nejsou kulturními památkami, ale nacházejí se v památkových rezervacích a památkových zónách“. V praxi jde o to, že i vlastníci takových objektů budou moci žádat stát o dotaci na péči o ně, což v současnosti nelze.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …