Sněmovní komise myslí, že šéf GIBS rezignoval na základě politického tlaku

03.11.2015 16:08

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek podle některých členů sněmovní komise rezignoval na základě politického tlaku. Většina členů komise jeho odchod očekávala. Vyplývá to z odpovědí poslanců, kteří přišli na dnešní jednání komise. Ta by se měla zabývat zejména rozpočtem GIBS na příští rok, probírat by měla i aktuální situaci uvnitř inspekce. Na jednání dorazil odstupující šéf GIBS Bílek i jeho zástupce Michal Murín.

Sněmovní komise myslí, že šéf GIBS rezignoval na základě politického tlaku
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek v pořadu ČT Hyde park

Předseda sněmovní komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD) uvedl, že ho Bílkova rezignace nepřekvapila. S jeho odchodem počítali i jeho kolegové. "Osobně to vítám," uvedl poslanec Ivan Huml (ČSSD). Ivan Gabal (KDU-ČSL) před jednáním prohlásil, že očekává, že se dozví důvody enormního politického tlaku, pod který se GIBS dostala. "Všichni zaznamenali výzvy k rezignaci, což podle mého názoru od politiků, kteří nemají s GIBS nic společného, nelze přehlédnout. To je politický tlak," řekl novinářům Gabal.

Poslanec Martin Lank (Úsvit) zase doufal, že se od vedení GIBS dozví, co fungovalo a co naopak nefungovalo. "Dalo se to víceméně čekat, protože tam od začátku byly poměrně intenzivní tlaky, aby se něco našlo," komentoval Lank odchod Bílka. Podle něj měli někteří politici stranické zadání, aby se hledaly důvody údajně špatného fungování GIBS. Práci inspekce a jejího šéfa dlouhodobě kritizuje poslankyně Jan Lorencová (ANO). "Očekávala jsem to," řekla novinářům k odchodu Bílka.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si po odstoupení Bílka nechal udělat právní analýzu ke způsobu provedení výběru nového ředitele. Chce upřednostnit kvalitu výběru před rychlostí. Bílek ve funkci skončí 30. listopadu a zatím podle premiéra není žádná lhůta, do které by měl být nový ředitel inspekce známý. GIBS dočasně povede Bílkův náměstek Murín.

Výběr nového šéfa GIBS by měl být podobný výběru policejního prezidenta. O pozici by nejprve měli mít možnost se ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by se mělo vypsat výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě, aby se rozšířil okruh případných zájemců. Pak by v případě dalšího neúspěchu ještě mohl následovat další výběr, kam by se mohli přihlásit i civilisté.

Samotní členové kontrolní komise GIBS očekávají, že výběr nového ředitele nejspíš bude během na dlouhou trať. "Musí to být v souladu se zákonem a je tam příliš omezený výběr," řekl například Huml.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…