Sněmovní výbor doporučil podpořit dohodu s Mongolskem

13. 8. 2019 22:50

Česká republika by mohla snadněji předávat do Mongolska jeho občany, kteří na českém území pobývají neoprávněně. Podpořit připravenou dohodu dnes Senátu doporučil jeho bezpečnostní výbor. Senátní plénum by podle svého výboru mělo odsouhlasit i smlouvu o sociálním zabezpečení mezi ČR a Mongolskem.

Sněmovní výbor doporučil podpořit dohodu s Mongolskem
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministr Tomáš Petříček hovoří na sjezdu ČSSD
reklama

Dohodu podepsali letos v květnu v Praze ministři zahraničí obou zemí, Tomáš Petříček (ČSSD) a jeho mongolský protějšek Damdin Cogtbátar. Ratifikovat ji ještě musí Parlament a následně ji k podpisu dostane prezident. Smlouva země zavazuje k přijmutí svého občana, který nesplňuje platné podmínky pro vstup na území druhého státu nebo v něm pobývá bez povolení. Česká republika má již uzavřené takovéto smlouvy se 16 zeměmi, s dalšími 17 je uzavřela Evropská unie.

Vláda v materiálu postoupeném Parlamentu uvádí, že česká strana usilovala o sjednání readmisní dohody s Mongolskem dlouhodobě kvůli vysokému počtu případů nelegálního pobytu občanů Mongolska na českém území v minulosti. „V posledních letech sice došlo k poklesu počtu těchto případů, avšak vzhledem k tomu, že nelze předjímat vývoj migračních toků a jejich intenzitu, je sjednání readmisní smlouvy s Mongolskem stále účelné,“ uvádí vláda.

V materiálu stojí, že podle statistik nelegální migrace služby cizinecké policie bylo loni v tuzemsku zjištěno 74 nelegálně pobývajících občanů Mongolska. Letos od ledna do března zjistily úřady 14 nelegálně pobývajících mongolských občanů.

Náměstek ministra vnitra Jiří Nováček na jednání výboru řekl, že Mongolové přichází do České republiky zejména kvůli práci. Jejich významným zaměstnavatelem je výrobce počítačových komponentů Foxconn. Podle Nováčka nejsou s mongolskými pracovníky problémy, které by vybočovaly z obvyklých rámců.

Výbor se zabýval také smlouvou o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Mongolskem. Ta má za účel vyloučit, aby pracovníci signatářských zemí byli pojištěni zároveň v obou zemích. Zároveň upravuje oblast důchodů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura: Důchodcům aspoň 14 tisíc čistého. Ubereme Sorosovi a přidáme rodinám

17:53 Okamura: Důchodcům aspoň 14 tisíc čistého. Ubereme Sorosovi a přidáme rodinám

Lídr SPD Tomio Okamura ve svém dnešním videu na sociální síti vyslal vzkaz důchodcům, v němž uvedl, …