Sobotka: ČSSD nemusí vyvolávat konflikt s vládou, stačí si sama

20.08.2011 13:45

ČSSD si pochvaluje, že v současnosti vůbec není třeba konflikt mezi opozicí a vládními stranami. Tak tomu bývalo dříve, například za expředsedy Jiřího Paroubka. Nyní Bohuslav Sobotka jen sleduje, jak je v centru dění konflikt v koalici.

Sobotka: ČSSD nemusí vyvolávat konflikt s vládou, stačí si sama
reklama
„Vládní koalice si do jisté míry vystačí sama. Místo toho, aby středem pozornosti byl konflikt mezi vládou a opozicí, tak v centru pozornosti médií je vnitřní konflikt v koalici," pochvaluje si předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro MF Dnes. Proto podle něj může jeho strana vypadat, že se s nikým nepře - nasazuje ale prý odlišnou politiku oproti svému předchůdci Jiřímu Paroubkovi.

Teď se chce prý zaměřit na věcnou kritiku vlády a vysvětlování svých variant reforem. „Jednotlivá témata nově komentují naši stínoví ministři. To byl také důvod, proč jsem ve stínové vládě provedl některé změny," vysvětluje Sobotka. Chce sociální demokracii jako širší společenství, ne stranu jednoho muže.

Související: ČSSD se zbavuje 13. důchodu. A doufá v předčasné volby


Pokud by ale Jiří Paroubek založil svoji vlastní stranu, zas tak hrozné by to prý nebylo. Předseda si ale uvědomuje, že by ČSSD přišla o některé hlasy, stejně jako v případě Miloše Zemana. Že by se Paroubkova strana ale dostala do parlamentu, to si nemyslí. „Nicméně pokud se Jiří Paroubek rozhodne odejít a založit novou stranu, pak bude platit: Jiří, opustíš-li nás, my nezahyneme," připouští Sobotka.

ČSSD také plánuje v listopadu představit nový volební program. Ten předchozí podle něj nepočítal s tím, co se děje nyní v Evropě kolem dluhové krize. V plánu má například škrtnout třinácté důchody nebo plošné zvyšování sociálních dávek.

Související: Senátor ČSSD o vedení strany: Nic neumíte


„Určitě trvá zájem ČSSD na volbách v dřívějším termínu," dodal také Sobotka, že jeho strana dále prosazuje předčasné volby. Pokud by měla sociální demokracie s někým utvořit koalici, měly by to být strany, které „umožní důsledně obhájit zájmy středních vrstev a nízkopříjmových skupin". Zároveň však popírá, že by byli ochotni vládnout spolu s komunisty.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…