Sobotka a další hází odpovědnost za OKD na tři úředníky. Všichni už jsou po smrti

5. 4. 2014 7:27

Kauza OKD opět ve velkém hýbe českou politickou scénou. Ministr z doby privatizace Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další aktéři ale tvrdí, že hlavní odpovědnost ležela na trojici někdejších pracovníků resortu. Jde o Eduarda Janotu, Zdeňka Hrubého a Martina Brože. Má to ale háček. Všichni tři jmenovaní jsou již po smrti a nemohou se tak k celé věci vyjádřit.

Sobotka a další hází odpovědnost za OKD na tři úředníky. Všichni už jsou po smrti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Eduard Janota a Zdeněk Hrubý byli náměstky ministra financí Bohuslava Sobotky a Martin Brož byl jedním z úředníků. Právě oni prý připravovali podklady pro Evropskou komisi, která chtěla údajně podezřelou privatizaci prověřit.

„Stanovisko pro Evropskou komisi jsem na Ministerstvu financí nezpracovával já, ale měl to na starosti úsek náměstka Janoty a náměstka Goldemunda," tvrdí dnešní předseda vlády. Goldemund se ale odpovědnosti zříká, podklady pro EK prý připravoval úředník Martin Brož a proč dělal to nebo ono, Goldemund prý netuší.

V kauze zatím byli obviněni jen tři lidé stojící až ve „druhé linii" - znalec a dva úředníci. Jeden z nich, Pavel Kuta, tvrdí, že byl v pravidelném kontaktu s náměstkem tehdejšího ministra Sobotky Zdeňkem Hrubým a o všem ho informoval.

Dnes už však nelze zjistit, zda Hrubý informace skutečně obdržel a zda je předával i svému šéfovi. Hrubý, vášnivý horolezec, totiž zemřel v Pákistánu v roce 2013. Ještě o dva roky dřív odešel ze světa i Eduard Janota, pozdější ministr Fischerovy vlády, kterého postihl infarkt při tenise. Již mrtvý je i zmiňovaný úředník Martin Brož.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsem stará, invalidní, bojím se msty, ale i tak to řeknu. Po třiceti letech práce v ČSSD se rozhodla promluvit. O podrazákovi Hamáčkovi, nechutném Pochem a dalších...

9:34 Jsem stará, invalidní, bojím se msty, ale i tak to řeknu. Po třiceti letech práce v ČSSD se rozhodla promluvit. O podrazákovi Hamáčkovi, nechutném Pochem a dalších...

Velmi silné reakce vyvolal rozhovor ParlamentníchListů.cz s předsedkyní socdem na Praze 9 Marcelou D…