Sobotka jako papoušek. Nikdo ale nesmí zapomínat, že průšvih s OKD jde za ním, zdůrazňuje šéfredaktor

15. 9. 2017 8:32

Z Lidových novin, které si před pár lety koupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, znovu zahřmělo. Blesk měl udeřit do končícího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hodil ho po něm šéfredaktor deníku István Léko.

Sobotka jako papoušek. Nikdo ale nesmí zapomínat, že průšvih s OKD jde za ním, zdůrazňuje šéfredaktor
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

V září stanul předseda vlády Bohuslav Sobotka před soudem – jako svědek v kauze společnosti OKD. Pokud někdo čekal, že výpověď Bohuslava Sobotky vnese do případu světlo, ten by se prý hrubě mýlil. Přitom podle šéfredaktora nesl Sobotka jako ministr financí za privatizaci OKD hlavní odpovědnost.

„Premiér ve svém přirozeném stylu jako papoušek dokolečka omílal zcestnou tezi o tom, že se jednalo o ‚standardní privatizaci‘, i v podstatě nepravdivou informaci, že za všechno mohou předchozí vlády ODS, které dopustily, aby stát v OKD ztratil majoritu. (Ano, za vlády ODS sice podíl FNM klesl pod 50 procent, jenže stát stále držel v  dolech majoritu díky akciím OKD alokovaným do státního Restitučního investičního fondu.) Jinak u soudu Sobotka nevysvětlil vůbec nic, maximálně ještě odkázal na to, že mu nezbývalo nic jiného než se spoléhat na informace, které mu v dané věci dodali odborníci. Velkou část otázek, zřejmě na radu svých právníků, odbyl vyzkoušenými frázemi osob majících potíže s  trestním právem, že už si to nepamatuje, že o tom nevěděl nebo že by měli být stíháni ti, kdo z  firmy vyvedli peníze. Vše ještě okořenil poměrně drzými poznámkami o tom, že se zde vlastně ztrácí drahocenný čas, když se vůbec kauza OKD projednává,“ napsal Léko.

Jako politik by se prý měl postavit čelem k voličům a jasně se vyjádřit. Právě Sobotka se měl jako ministr financí postarat o to, aby stát dostal za celý podnik adekvátní částku. Stejně tak se prý měl Sobotka postarat o to, aby byly byty OKD skutečně převedeny do rukou nájemníků. Léko má za to, že Sobotka tyto své povinnosti nesplnil a miliardář Zdeněk Bakala toho řádně využil. Stát nezískal to, co získat mohl, zato Bakala získal miliardy, pokračoval  Léko. Šéfredaktor nechápe, jak Sobotka může něco takového nazývat standardní privatizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…