Sobotka je špatný, řekl Zeman. Vozík? Prezident udělal jasno. Proběhla scéna stran Jany Nagyové i sexuální žerty

27. 8. 2017 11:58

Prezident Miloš Zeman vystoupil v živém rozhovoru z Masarykovy pracovny v Lánech na serveru Blesk.cz. Moderátorem celé diskuse, v níž se hovořilo o aktuálních kauzách, byl David Vaníček.

Sobotka je špatný, řekl Zeman. Vozík? Prezident udělal jasno. Proběhla scéna stran Jany Nagyové i sexuální žerty
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Úvodem se hlava státu vyjádřila k žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulých dnech celou akci označila za policejní provokaci. „Když byla před několika lety Kubiceho zpráva, tak ji sociální demokracie zcela právem také označila za policejní provokaci a jako hlavní a v podstatě jediný argument uvedla to, že je to těsně před volbami. Já jsem již řekl, že bych si přál, aby policie tuto kauzu kolem Andreje Babiše vyšetřovala dříve. Žádná taková situace by nenastala a my bychom věděli, na čem jsme,“ sdělil Zeman.

„Chci věřit, že za tím nestojí Milan Chovanec, ale že je za tím nějaký příliš pilný úředník,“ dodal Zeman. Na Bezpečnostní radu státu se kvůli celé věci obracet nechce. „Tato akce proběhla bez vědomí dozorujícího státního zástupce, a přitom dozorující státní zástupce má mít dohled nad policejními akcemi,“ sdělil však jednu kritickou poznámku.

„Další policejní blamáž, která mě zarazila, je akce Opencard. Tam, jak víte, byla miliardová ztráta. A teď jsem se dozvěděl, že se kauza odložila kvůli promlčení,“ řekl Zeman. „Kdyby policie včas zahájila trestní stíhání v kauze Opencard, nebyla by vystavena blamáži a aféra by neskončila v šuplíku,“ dodal. „Přeneseně je to také odpovědnost ministerstva vnitra, ale on nemůže odpovídat za každou kauzu, to by se zbláznil,“ sdělil Zeman.

Pak se ještě vrátil ke kauze kolem šéfa hnutí Andreje Babiše. „Bylo by velmi seriózní, kdyby policie znovu požádala, i po volbách, o vydání nově zvolených poslanců a aby tito nově zvolení poslanci s tímto souhlasili a mohlo proběhnout řádné vyšetřování. Ale zůstane pachuť na to načasování přímo před volbami,“ zmínil Zeman. Milost by v případě Babišova obvinění bývalému ministrovi financí neudělil. „Babiš není Kajínek, který seděl 23 let,“ uvedl s poukazem na dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, kterého letos Zeman omilostnil. Kajínek si odpykával doživotní trest.

Své pak Zeman řekl k tomu, proč by jmenoval případně trestně stíhaného premiéra v případě, že by hnutí ANO vyhrálo volby. Je totiž kritizován za to, že když obdobná situace nastala za premiéra Petra Nečase (ODS) kvůli razii na Úřadu vlády, jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. „Situace byla tehdy jiná, neboť premiér Petr Nečas podal demisi,“ sdělil Zeman. On sám by po volbách viděl optimální koaliční kombinaci v podobě hnutí ANO a ČSSD. 

Následně se vyjádřil rovněž ke svému setkání s Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), která byla ředitelkou kanceláře premiéra Petra Nečase a jeho milenkou. Nyní je již manželkou. Zeman se s Nagyovou setkal na oslavě narozenin exprezidenta Václava Klause, z níž se pak objevila společná fotografie Zemana s Nečasovou sedící na lavičce. Jako kontroverzní to setkání nevnímá. „Ta kontroverze může být vnímána jen u naprostých pitomců. Jenom pitomec z nahodilého přisednutí, kdy těch lidí bylo na dané oslavě asi sto, může uvažovat o nějaké konspiraci,“ sdělil Zeman s tím, že si již nepamatuje, o čem se s Nagyovou bavili. 

„Ptal jsem se Petra, jak se mu vede. Mám k němu velmi korektní vztah. A paní Nagyovou jsem jen pozdravil,“ řekl k setkání s manžely Nečasovými.

Následně se pak Zeman vyjádřil ke svému zdravotnímu stavu. „Když lidé čtou média, kde se dozvídají, že jsem na pokraji smrti, nedivím se jim, že pochybují. Čelím tomu tím, že jsem se nechal znovu vyšetřit a lékaři zjistili, že jsem v dobrém stavu. Subjektivně se cítím lépe než před čtyřmi roky, protože jsem shodil 15 kilo. Až na ty bolavé nohy. Ano, čochtám se. Ale stále opakuji, že politika se nedělá nohama, ale hlavou,“ pojmenoval svou špatnou chůzi Zeman. O invalidním vozíku však neuvažuje, případně chce využívat golfový vozík.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když mu pak Blesk předložil snímek ze zahájení mezinárodního agrosalonu Země živitelka, kde si Zeman pochutnává na panáku slivovice, hlava státu zareagovala. „Není to ojedinělý prohřešek. Člověk má vychutnávat radosti života, obzvlášť když mi nějaké další vzhledem k mému zdravotnímu stavu a věku ubyly,“ řekl Zeman.

A co Zeman říká na kritiku, kterou mu uštědřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rakouském tisku? „Já si zase o Bohuslavu Sobotkovi myslím, že je špatný premiér. On si zase o mně myslí, že jsem špatný prezident. Myslím, že toto rozhodnou voliči,“ řekl Zeman.

Hlava státu se rovněž vyjádřila k terorismu. „Nekompromisní opatření znamená deportaci lidí podezřelých z islámského terorismu. Tomuto termínu se každý brání. Miluji, když se udělá demonstrace, kde se hlásá ‚Nemáme strach‘. Ale nic víc. Evropa není schopná chránit své hranice. A nejsme schopni ani deportovat islámské radikály,“ sdělil Zeman, jenž by uvítal i lepší práci tajných služeb a justice v této oblasti. 

„Domnívám se, že kdyby se podařilo, a kéž by tomu tak bylo, teritoriálně porazit IS v Iráku a Sýrii, tak kromě toho, že se islamisté přesunou do Afghánistánu a tam mají velkou šanci na úspěch, tak hrozí nebezpečí, že si u nás vytvoří teroristickou evropskou základnu. A takovou základnou může být třeba Bosna, například vzhledem k národnostnímu složení. Kdyby právě tam se soustředili lidé, kteří prchají po porážce IS do Evropy, bylo by to nebezpečí,“ zmínil Zeman.

S humorem pak nejprve odpověděl ke kauze žen v burkinách v českých akvaparcích. „Některé ženy by měly být důsledně zahaleny vzhledem na jejich fyzické proporce. A pak jsou dívky, kde bych jim tu burkinu strhal,“ řekl s tím, že to není humoristické řešení, ale realistické řešení. Plavecký úbor za Rakouska-Uherska vypadal podle Zemana podobně jako dnešní burkiny. „Vývoj se nyní bohužel zastavil na úrovni bikin a proč to tedy vracet zpět na stav v Rakousku-Uhersku,“ sdělil. „Není důvod, aby v českých bazénech se někdo koupal v arabském oblečení. Kdyby Češky přijely ve svých plavkách do arabského bazénu, dopadly by velmi špatně,“ uzavřel tuto otázku Zeman.

Závěrem se Zeman vyjádřil k dotazům diváků, kteří se například zeptali na spolupracovníky hlavy státu, které v současné době vyměňovat nehodlá. Vyjádřil se také k touze dál pracovat i k touze si odpočinout. „Když prohraji v prezidentských volbách, sednu si do houpacího křesla a budu si číst zajímavé knihy,“ sdělil. Úplně poslední dotaz pak směřoval k rozpadu Československa před 25 lety. „S odstupem času se dá říci, že předsedové Klaus a Mečiar udělali dobře, neboť na Slovensku by byly mnohé nacionalistické skupiny, které by křičely, jak je Češi utlačují,“ zakončil Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…