Sobotka připomněl společné priority zemí V4 a Beneluxu

11.05.2017 21:30

Země Visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, mají v Evropě společné priority se státy Beneluxu, tedy Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem. Na závěr své dvoudenní návštěvy právě v Lucembursku to dnes novinářům řekl předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Jeho cesta, která byla první návštěvou českého premiéra v zemi, ale byla výrazně ve stínu složité politické situace v Česku. Zprávu přinesla ČTK.

Sobotka připomněl společné priority zemí V4 a Beneluxu
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka v pořadu Partie TV Prima.

„Velmi ocenili, že jsem tu návštěvu nezrušil pod tlakem domácích událostí a že se ji přece jenom podařilo uskutečnit,“ poznamenal Sobotka. Ve středu se těsně před odletem z Prahy dozvěděl o pozvání do Liberce, které na středu večer špičkám stran vládní koalice poslal prezident Miloš Zeman. Na schůzce pak Sobotku zastoupil místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Svá středeční a dnešní lucemburská jednání, například také v místním parlamentu, Sobotka podle svých slov využil k tomu, aby „ozřejmil určité rozdíly“, které ještě dnes v Evropě existují. „A určitý kulturní kontext, který souvisí s názory, které máme v České republice nebo třeba na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku,“ řekl. Cestou do budoucna podle něj nemohou být vylučování a ostrakizace, ale posilování dialogu.

Země V4 i Beneluxu, které všechny patří mezi menší členské státy EU, se nyní chystají na první společný summit. Jejich lídři se sejdou 19. června ve Varšavě. „Při vědomí všech rozdílů, které mezi námi logicky existují, bych byl rád, kdyby jednání ve Varšavě přispělo k tomu, že vyšleme signál o našem společném zájmu na soudržnosti Evropy,“ řekl dnes v Lucembursku Sobotka. Minulý týden se v Praze setkal s belgickým premiérem Charlesem Michelem.

Obě uskupení mají podle Sobotky zájem například na posilování evropské bezpečnosti, ale také na podpoře hospodářského růstu či lepším fungování vnitřního unijního trhu.

Spolupráce s malým a bohatým Lucemburskem

Hlavní jednání s premiérem Xavierem Bettlem absolvoval český premiér ve středu. Dnes se oba politici zúčastnili recepce na českém velvyslanectví pořádané k 95. výročí navázání diplomatických vztahů. Sobotka tam také nestorovi české krajanské komunity Františku Šedému předal Medaili Karla Kramáře.

Česká republika má podle premiéra zájem také na dvoustranné spolupráci s malým, ale bohatým a rozvinutým Lucemburskem. „Existuje tady prostor pro větší zapojení našich firem, které se pohybují v oblasti kosmických technologií,“ míní předseda vlády. Lucembursko je pro Česko v zahraničním obchodě a investicích důležitý partner. Vzájemný obrat činil v roce 2016 více než 384 miliard eur (přes 10,4 bilionu Kč), uvedl dnes Úřad české vlády. Mezi odvětví, ve kterých by se spolupráce mohla dále rozvíjet, se řadí například oblast ekologických technologií, obnovitelných zdrojů energie či informačních technologií.

Sobotka se dnes v Lucemburku krátce sešel i s místním velkovévodou Jindřichem I. Lucemburským. Rovněž s ním probíral evropské dění, ale i vzájemné dvoustranné vztahy obou zemí a připomněli si své loňské setkání v rámci oslav 700 let od narození císaře Karla IV.

Den, který zahájil položením kytice u památníku Jana Palacha, Sobotka v Lucembursku ukončil prohlídkou katedrály s hrobkou českého krále Jana Lucemburského.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…