Sobotka vrátil úder Haškovi: Na naše spory nejsou voliči zvědaví

27.04.2013 9:57

Když stínový premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka představil stínovou vládu, musel čelit útoku z nečekaného směru. Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek svého šéfa nařkl, že nezakopal válečnou sekyru s prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka však v rozhovoru pro server iDnes.cz obratem přešel do protiútoku. Varoval, že voliči na tyto spory nejsou zvědaví.

Sobotka vrátil úder Haškovi: Na naše spory nejsou voliči zvědaví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Z obměněné stínové vlády vypadla např. někdejší mluvčí ČSSD pro oblast korupce Marie Benešová. Její post byl zrušen. Stojí přitom za připomenutí, že byla jednou z političek ČSSD, která podporovala Miloše Zemana v předvolební kampani přímé volby prezidenta již před prvním kolem, kdy ČSSD ještě měla vlastního kandidáta na Hrad - Jiřího Dienstbiera. Ten ve stínové vládě zůstal na ministra spravedlnosti i navzdory tomu, že mezi ním a prezidentem Zemanem panuje zjevná nevraživost.

Není tu prostor pro přílišné osobní ambice, varuje Sobotka

"Stínová vláda je imaginární vláda. Nemá výkonné pravomoci a ČSSD volby zdaleka nevyhrála. A voliči nejsou zvědavi na to, aby se jednotliví sociální demokraté mezi sebou takto dohadovali. Hovořil jsem se všemi dosavadními členy stínové vlády, kteří z ní odešli. Mluvil jsem i se Zdeňkem Škromachem, který z ní odešel v minulosti. Řekli jsme si, že podpoří Romana Sklenáka, který převezme odpovědnost za stínový resort práce a sociálních věcí. Kritický hlas jsem zaznamenal jen od Michala Haška a myslím si, že si to v příštích dnech určitě dovysvětlíme," věří Sobotka.

Zároveň ale posílá vzkaz všem kritikům. Podle Sobotky jsou na prvním místě znalosti jednotlivých stínových ministrů, na druhém místě otevřenost a to jak vůči veřejnosti, tak vůči médiím a rozhodně nezbývá prostor pro nějaké osobní ambice jednotlivých politiků. To je také důvod proč na svém místě zůstal možný příští pán státní kasy Jan Mládek. Dopustil se sice nevhodného výroku, když přirovnal živnostníky k parazitům, ale obecně je považován za odborníka. Předseda ČSSD v rozhovoru také zdůraznil, že hodlá hájit malé živnostníky s obratem do dvou milionů.

ČSSD rozkročená ke středu

Sobotkův výběr stínových ministrů ukazuje, že chce, aby si ČSSD ponechal prostor nejen pro získání levicových voličů, ale také voličů středově orientovaných. O tom svědčí např. výběr někdejšího eurokomisaře Vladimíra Špidly na resort životního prostředí. Někdejší eurokomisař ale také premiér je znám tím, prosazoval vládu ČSSD se středovými stranami.

"Změny jsem udělal jen tam, kde jsem byl nespokojen. Vladimír Špidla už byl členem minulé stínové vlády. Měl na starost evropské záležitosti. Vzhledem k jeho dobrým kontaktům do prostředí ekologických iniciativ jsem se rozhodl ho požádat, jestli by si nevzal na starost oblast životního prostředí," pokračuje Sobotka.

Není také tajemstvím, že Vladimír Špidla a Miloš Zeman se nemají příliš v lásce. První muž sociální demokracie si z toho však příliš těžkou hlavu nedělá. Zdůrazňuje, že ke změnám ve stínové vládě ČSSD dostal silný mandát v okamžiku, kdy byl velkou většinou účastníků nedávného sjezdu opětovně zvolen do čela strany. A prezident Miloš Zeman je čestným předsedou SPOZ, takže by se měl zajímat spíše o stínový kabinet této strany a nikoli o dění uvnitř ČSSD.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…