Sobotkou posvěcený tunel, zločinné spolčení. Bakala prý jako upír vyždímal nerosty, stát i lidi. A o tomto se špitá v zákulisí. Bělobrádek, kníže, Keller a další nám toto řekli o propouštění v OKD

02.02.2016 15:55

Ředitel firmy OKD Dale Ekmark oznámil, že společnost v rámci restrukturalizace do dvou let propustí polovinu zaměstnanců. Informovala o tom Česká televize.

Sobotkou posvěcený tunel, zločinné spolčení. Bakala prý jako upír vyždímal nerosty, stát i lidi. A o tomto se špitá v zákulisí. Bělobrádek, kníže, Keller a další nám toto řekli o propouštění v OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

Anketa

Jak byste ohodnotili první dva roky Sobotkovy vlády? Známkujeme jako ve škole

4%
hlasovalo: 10975 lidí

Mělo by jít asi o pět tisíc kmenových zaměstnanců a tisíc agenturních pracovníků. Ekmark to uvedl na úterním jednání zastupitelstva Karviné, kam ho pozvalo vedení města, aby je informoval o vývoji v těžební firmě. Další podrobnosti podle ČT zatím nesdělil.

Vláda by měla reagovat založením firmy s licencí těžby a nečekat na katastrofu

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o plánovaném propouštění v OKD myslí. Řada z nich upozorňuje, že Zdeněk Bakala zprivatizoval za asistování Bohuslava Sobotky OKD včetně bytů za velmi laciný peníz, měl z OKD velké zisky a nyní, když by měl projevit sociální odpovědnost, chce vedení OKD peníze od státu a ponechá horníky svému osudu.

Předseda vlády a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ani ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dotaz neodpověděli.

„Je to velmi nepříjemné a o propuštěné se musíme postarat, najít jim práci či jinou alternativu,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Myslím si, že jde o varovnou informaci, na kterou by měla vláda reagovat založením firmy s licencí těžby a nečekat na katastrofu,“ uvedl předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„Je to pro postižené velice svízelné. Finanční situaci OKD znám pouze z médií, ale zdá se, že jsou švorc. Je-li to tak, nebude na platy,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Zločinné spolčení Sobotky a Bakaly, který vyždímal nerosty, stát i lidi

„Bakala vyždímal nerosty, stát i lidi, a toto je další důkaz jeho promyšlených kroků, jak se zbavit odpovědnosti. Prodat a utlumit těžbu. Horníci jsou až na posledním místě. Hodí to na krk státu. Jen nechápu, že to vláda dopustila. Někdo přece má za všechno odpovědnost. Nebo si je opravdu Bakala koupil a není vůle poukázat na viníky?! Horníci mlčí. Co však mohou ještě ztratit? Je to už jen poslední dějství komedie, kterou režíruje premiér Sobotka,“ uvedla místopředsedkyně Úsvitu a poslankyně Olga Havlová.

Předseda ODS Petr Fiala ani kupříkladu místopředseda ODS Evžen Tošenovský na dotaz redakce neodpověděli.

„Blíží se zaplacení účtů za špatná nebo přímo zločinná rozhodování vlád a ministrů zprava i zleva. V kupónové privatizaci se stát zbavil 51 procent, a tím dramaticky zhoršil podmínky pro přímý prodej zbylého podílu. Zbávající podíl se stal cílem zločinného spolčení Bakaly a současného premiéra Sobotky, který s podvodnými posudky prosadil prodej OKD pod cenou a stát následně tvrdě nevymáhal alespoň plnění smlouvy, která dávala předkupní právo na byty OKD nájemníkům. Selhali ostudně stát, politici a celý systém, který neuhájil právo proti podvodníkům a korupčníkům,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Pro region by to byla katastrofa. Horníci svými příjmy drží nad vodou mnoho míst v oblasti služeb. Znásobte to počtem rodinných příslušníků a zjistíte, že postižených by byly desetitisíce,“ varuje europoslanec ČSSD Jan Keller.

Pánové Bakala a Sobotka se budou na nás nadále usmívat

„To opět čekají, že přijde stát a bude do pánů z OKD sypat další a další finanční injekce? Všichni bychom měli holemi poděkovat všem, kteří dopustili privatizaci OKD. K nim by se měli přidat všichni ti podvedení a vlastně i okradení obyvatelé bytů. Ono se to vlastně týká nás všech, celé republiky. Měli bychom se rozpomenout na dávnou a slavnou historii a zopakovat takovou pražskou defenestraci. Sakra, jak dlouho se ještě nejen oni, ale my všichni necháme ponižovat, dělat ze sebe nějakou podřadnou sortu lidí? Kde jsme nechali svou hrdost? Za strachem o práci, za strachem o svou budoucnost. To je stav, do kterého nás potřebovali dostat. Věřím ale, že to tak do nekonečna nebude! Pánové Bakala a Sobotka se budou na nás nadále usmívat. Bakala to jako upír vysál a teď nechá horníky bez živobytí,“ uvedl senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa říká, že OKD je soukromá firma, která je zodpovědná za své podnikání. „Pokud hodlá restrukturalizovat a propouštět své zaměstnance, pak předpokládám, že má plán, který zahrnuje i sociální pomoc propuštěným. Je otázkou, co na to říká odborová organizace. Stát je připraven v rámci sociální politiky i aktivní politiky zaměstnanosti pomoci,“ uvedl Seďa.

„Majitel OKD, firma NWR, v tučných letech vybrala z OKD 100 miliard zisku. Nyní, když je třeba těžbu dotovat, tak NWR už peníze nemá. Černý scénář neúspěšné privatizace se naplňuje. Je to labutí píseň více než dvousetleté tradice dobývání uhlí na Ostravsko-Karvinsku,“ upozorňuje poslanec ANO Josef Hájek.

„Stále platí, že cizí vlastník nemá vztah k firmám v České republice. Když se daří, vytahuje peníze, když se nedaří, firmu nepodrží a zlikviduje ji nebo přesune jinam. Český vlastník to neudělá,“ míní senátor ODS Jaroslav Zeman.

Privatizace byla ve skutečnosti Bohuslavem Sobotkou posvěcený privatizační tunel

„Jak zaměstnancům a jejich rodinám, tak vládě nezávidím. Přestože se podobně již propouštělo jindy a jinde, byť s menším humbukem. LIAZ, Tatra, Zetor, Poldi, OZ Prostějov a mnohé další. Spokojený může být snad jen ten, kdo si OKD tak výhodně zprivatizoval. Ale ač socan, nemyslím si, že za to mají opět platit všichni poctiví daňoví poplatníci. Tohle vyhrocení však není náhoda. Je to jasný nátlak, zvláště před krajskými volbami. Nad kým se tak možná stahují mraky, nechť si každý názor udělá sám. Váhavým jistě určitá ‚závislá‘ média velmi ráda pomohou. V kuloárech se o tom ostatně špitá už dávno. Jak by řekla Saturninova teta: ‚Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu,‘“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Je to praktický důsledek nepovedené a zpackané privatizace OKD, na které má svůj nesmazatelný podíl tehdejší ministr financí a nynější premiér Sobotka. OKD byla obrazně řečeno vytěžena zejména finančně, a poté, co miliardy odešly pryč a doly se stávají v tuto chvíli z hlediska zisků neatraktivní, vlastník dává od důsledků ruce pryč. Už jsem to uváděl vícekrát, ale klidně ještě jednou – počítejte se mnou: jako bonus nádavkem k OKD bylo 44 tisíc bytů. Řekněme, že průměrná cena jednoho (ať nenadsazuji) je 500 tisíc korun. V takovém případě jen hodnota samostatných bytů bez celého OKD představuje částku 22 miliard korun. A to nemluvím o ziscích z pronájmů za ta léta. Vždyť víme, že vlastník nebyl a není žádný lidumil. Nepotřebuji žádné znalecké posudky a odhady o ocenění majetku, který byl privatizován – stačí mi tyto jednoduché kupecké počty k tomu, abych bez nejmenší pochybnosti věděl, že tato privatizace byla ve skutečnosti Bohuslavem Sobotkou posvěcený privatizační tunel,“ říká místopředseda Úsvitu a poslanec Karel Fiedler.

„Domnívám se, že hra, kterou OKD spolu s některými českými politiky rozehrála, je skutečně za hranou. OKD se snaží vydírat český stát, nahrabat si co nejvíce zisku a pak odejít ve stylu po nás potopa. Jejich neúcta k lidské práci je skutečně zarážející a je smutnou ukázkou přetrvávání privatizačního ducha v naší ekonomice,“ zlobí se europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

„Majitelé OKD dostali společnost včetně bytů za babku, 20 let si užívali zisků a nyní chtějí peníze od státu. To je nepřijatelné,“ říká poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

„Je to špatná zpráva pro dotčené zaměstnance, jejich rodiny, ale i pro všechny, kteří jsou navázáni na výrobní proces dolů a kupní sílu občanů, i pro státní rozpočet. Jde o jeden z příkladů vybrakování našich surovin s cílem získání co největšího zisku, a to i na úkor sociálních programů. Jde rovněž o vydírání státu za účelem vyzískat maximum možného s odvoláním se na změny na světovém trhu s uhlím. Hlavně ať vyplacené tučné dividendy zůstanou jejich majitelům,“ říká poslanec KSČM Miroslav Opálka.

V kapitalistické společnosti se dá něco takového přece čekat...

„Podle mého názoru nelze nic dlouhodobě násilně udržovat při životě, když se to už nevyplácí. Ale jsem na druhé straně republiky a asi nemám k této problematice všechny potřebné informace, tak nechci soudit. I u nás na západě klekl skoro najednou porcelánový průmysl a nějak se bylo zapotřebí s tím vyrovnat. Tyto záležitosti jsou vždy bolestivé a není na jejich řešení univerzální recept,“ uvedl senátor STAN Jan Horník.

„V kapitalistické společnosti se dá něco takového přece čekat. Proto při privatizaci obdobných firem měl stát prostřednictvím vlády ochránit budoucí vývoj a závazně uložit těžební společnosti finanční odvody ze zisku, které by pak pomohly tyto problémy řešit. Zatím to tak vypadá, že za chyby vlád budou i nadále platit všichni,“ míní senátor KSČM Václav Homolka.

„S klesajícími cenami i poptávkou po uhlí je neekonomické těžbu prodlužovat. Je důležité si uvědomit, že je to jeden z projevů změny struktury ekonomiky a souvisejících výzev ve změně struktury zaměstnanosti. Dnes je to změna v energetických zdrojích, příště to bude výraznější změna v práci, ovlivněná automatizací – koneckonců i proto mají propouštění zaměstnanci OKD dnes potíže s bezprostředním uplatněním, přestože ekonomika šlape. Pro budoucnost je důležité podporovat v lidech potenciál flexibility, především prostřednictvím širších vzdělávacích a kvalifikačních příležitostí, dovolující brát změny kolem sebe jako součást života, nikoli jednorázová ohrožení. Pro nastávající chvíle musí ale stát prostřednictvím existujících mechanismů rekvalifikace i poskytování příležitostí investorům vytvářejícím nová pracovní místa učinit maximum pro to, aby lidé z OKD nezůstali dlouhodobě závislí jen na sociálních dávkách a bez práce, ve které by viděli smysl a perspektivu,“ uvedl poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Dalo se to čekat. Podle mě je důležitější, jak teď zareaguje vláda a jak horníkům pomůžeme,“ uvedl europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Myslím, že OKD měla zůstat primárně v rukou státu a ten by byl přirozeně ke svým zaměstnancům také i sociálně citlivější. Strategické podniky se neměly nikdy privatizovat, a jestli k tomu bohužel došlo, nelze nyní vinit majitele za jeho vlastní byznys plán i s následnými negativními dopady. Tak to v kapitalismu chodí, neboť tento systém je již ze své podstaty zaměstnanecky necitelný a aktuální stát, jako nástroj společnosti, může pouze částečně vykompenzovat některé podnikatelské kroky motivované touhou po zisku, pokud možno co nejvíce bezpracném,“ uvedl poslanec KSČM Jiří Valenta.

Je to bohužel důsledek nepovedené privatizace

„Myslím si, že to muselo přijít. Je to pro naši vládu jasná informace o nutnosti řešit zaměstnanost v tomto regionu ihned. Budou nutné investice a hledání nových investorů hlavně ze zahraničí. Zatím je ještě čas to řešit. Pomoc tomuto regionu se bude muset stát prioritou,“ říká poslanec ANO Pavel Čihák.

„Je to velmi nepříjemná situace a vláda se jí bude muset intenzivně zabývat. Z pozice europoslankyně pracující ve výboru pro sociální věci a zaměstnanost chci upozornit na existující Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EGF), který na podobné situace pamatuje a využívá se například pro rekvalifikace. Na půdě Evropského parlamentu bych samozřejmě za tento záměr České republiky lobbovala,“ uvedla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Není žádným tajemstvím, že OKD se potácí nad propastí a její vyhlídky jsou s ohledem na rekordně nízké ceny uhlí na světových trzích neradostné. Souhlasím s názorem, a je to mimo jiné i názor odborových svazů, že jakákoli finanční sanace této společnosti by byla plýtváním prostředky. Musíme se soustředit na pomoc horníkům. Rekvalifikace, vytváření nových míst. Je nutné dokončit průmyslovou zónu Nad Barborou a především do regionu přivést nové investory,“ říká senátor ČSSD Petr Gawlas.

„O tomto problému se mluví již delší dobu. To, že se neřeší, je jiné téma. Lidé v tomto regionu jsou rukojmími politických her. Vrátil bych se do nedávné minulosti a tam bych hledal viníka dnešních problémů. Bude hůř,“ říká senátor Jozef Regec.

„A kde je angažovanost vlády v této věci?“ reagoval senátor ODS Jiří Burian.

„Měli by se o ně postarat a nenechávat odpovědnost řešení tohoto problému jen na státu. Myslím, že tato vláda už jasně ukázala, že pomoci chce,“ uvedl poslanec ANO Stanislav Berkovec.

„Je to špatná zpráva pro Moravskoslezský kraj, která bude vyžadovat účast státu. Je důležité, aby byl útlum postupný a řízený. Je o to důležitější podpořit předčasné odchody horníků do důchodu a podpořit Moravskoslezský region při budováni infrastruktury, získávání investorů a budování průmyslových zón. Na OKD je závislá nejenom řada rodin zaměstnanců, ale navázána řada subdodavatelů a živnostníků,“ říká poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

„Je to bohužel důsledek nepovedené privatizace. To je kapitalismus. Co bude dělat ta polovina propuštěných lidí, Ekmarka nezajímá,“ uvedl poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Ministryně práce a sociálních věcí bude mít práci. Věřím, že ji zvládne,“ reagoval poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Uzavírání dolů

Firma vlastněná společností New World Resources má vážné existenční problémy, které vyplývají z výrazného a stále pokračujícího poklesu cen černého uhlí na světových trzích. Už v roce 2013 chtěla uzavřít prodělečný důl Paskov na Frýdecko-Místecku. Důl by měl nakonec podle zástupců NWR skončit v letošním roce, v příštím roce hrozí uzavření dolu Lazy, případně i Darkova na Karvinsku.

Problémy společnosti řeší od přelomu roku také česká vláda. Zástupci vlastníků se totiž na ni obrátili se žádostí o finanční pomoc ve výši asi čtyři miliardy korun. Uvedli, že s touto podporou mohou zajistit fungování zdravých dolů v příštích letech, jinak hrozí krach celé OKD.

Vláda přímou finanční pomoc NWR i OKD odmítá. Na hromadné propouštění se ale chystá. Na pomoc horníkům chce uvolnit peníze ze státního rozpočtu a požádat také o čerpání financí z evropského globalizačního fondu, který má pomáhat právě v případech masivního propouštění. Chce také podpořit vznik nových pracovních míst v moravskoslezském regionu. V OKD nyní pracuje téměř jedenáct tisíc kmenových zaměstnanců, přes dva tisíce lidí zaměstnávají agentury.

Bakala, Sobotka, Pokorný...

MF Dnes v dubnu 2014 informovala, že se Evropská komise podivovala nad nízkou privatizační cenou OKD, a tehdy mohla vláda ještě privatizaci zastavit. Přesto Sobotkovo ministerstvo zaslalo Evropské komisi stanovisko vypracované advokátní kanceláří Pokorný, Wagner & spol., která pracovala pro kupce OKD, a toto stanovisko hájilo již uzavřenou smlouvu.

MF Dnes uvedla, že ještě v roce 2006 prý existovala šance na zmaření nevýhodné privatizace OKD, ve které stát mohl tratit mnoho miliard korun. Odpověď Evropské komisi připravil Sobotkův přítel, advokát Radek Pokorný, jenž současně pracoval i pro Zdeňka Bakalu, který finálně OKD získal. Odpověď Evropské komisi z ministerstva byla na hlavičkovém papíru Bohuslava Sobotky, i když se hájí tím, že dokument podepsal tehdejší náměstek Eduard Janota.

Ministerstvo financí: Jisté je, že stát na prodeji OKD desítky miliard korun prodělal

„Není bez zajímavosti, že stát už jednou soukromou společnost, která OKD vlastní, podpořil. A to cenou, za kterou jí v roce 2004 odprodal 46 procent akcií, jež v OKD vlastnil. Předseda vlády Bohuslav Sobotka byl v té době šéfem ministerstva financí, které prodej navrhlo a realizovalo. Za balík akcií získal stát 4,1 miliardy korun. Podle závěrů auditorů mohla přitom tehdejší vláda dostat od soukromé firmy Karbon Invest šestkrát víc. Zástupci Ernst & Young v roce 2005 ocenili tržní hodnotu státního podílu v OKD na 24 miliard korun. Původní kupní cenu získal kupující na výplatě dividend zpět hned v prvních dvou letech. Vše další je čistý zisk. Posudek, na jehož základě stát prodával, byl natolik vadný, že s jeho autory je dnes vedeno trestní stíhání. Ještě v letech 2010 a 2011 firma vykázala zisk 6,3, respektive 6,1 miliardy korun. Kolik vydělali jednotliví společníci firem, se přesně neví, analytici odhadují, že jen pan Bakala vydělal na koupi OKD 38 miliard. Jisté je, že stát na prodeji OKD desítky miliard korun prodělal,“ uvedlo v dubnu 2014 ministerstvo financí.

Privatizaci černouhelných dolů OKD měl Bohuslav Sobotka coby ministr financí Špidlovy a poté Grossovy vlády na starosti. Stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest, za níž stáli tři majoritní vlastníci firmy v čele s Viktorem Koláčkem. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou.

Ministrem financí v tehdejší koaliční vládě byl nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Šéfem rozpočtového výboru byl za koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek, nynější první místopředseda TOP 09. O záměru privatizace společnosti OKD formou přímého prodeje majoritnímu akcionáři, koncernu Karbon Invest, vláda rozhodla v březnu 2004.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

15:42 Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

Čínský vliv se stále více dostává do Maďarska, kde univerzity produkují čínské agenty. S takovým zji…