Sobotkova platforma ČSSD zaslala Halíkovi gratulaci k ceně. Ocenila, že rozvíjí sociální rozměr víry

15.03.2014 21:16

Křesťansko-sociální platforma v sociální demokracii popřála Tomáši Halíkovi k získání Templetonovy ceny. V rubrice Politici voličům to na serveru ParlamentníListy.cz oznámila sama ČSSD. „Chápeme toto ocenění také jako uznání veřejného a sociálního rozměru křesťanské víry, který prof. Halík vedle jiných oblastí svého zájmu dlouhodobě rozvíjí,“ píše se mimo jiné v prohlášení.

Sobotkova platforma ČSSD zaslala Halíkovi gratulaci k ceně. Ocenila, že rozvíjí sociální rozměr víry
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík

Pod prohlášením křesťansko-sociální platformy ČSSD, k níž se hlásí i předseda strany Bohuslav Sobotka, jsou podepsáni František Bublan, Pavel Čižinský, Šimon Krmenčík, Kristián Malina, Filip Outrata, Ivan Štampach a Lucie Žemličková.

V platformě nejsou jen sociální demokraté

Křesťansko-sociální platforma ČSSD je platforma v rámci této strany, sdružující všechny křesťanskosociálně a nábožensky orientované příznivce levice, členy i nečleny ČSSD.

Celé prohlášení ZDE.

Vznikla z potřeby navázat dialog křesťansky smýšlejících lidí s politickou levicí. Představitelé vycházejí z toho, že křesťanství má ideově blíže k levici, přestože mnoho křesťanů v politické oblasti nejen u nás tíhlo k pravicovým křesťanskodemokratickým stranám. Platforma se hlásí k myšlenkám křesťanského socialismu. Její členové jsou katolického i evangelického vyznání nebo i ateisté uznávající křesťanské hodnoty.

Templetonova cena je udělována od roku 1973

Templetonova cena, která je též někdy označována jako Nobelova cena za náboženství,  je významné ocenění každoročně udělované Templetonovou nadací. Založeno bylo v roce 1972. Jeho nositelem se může stát žijící osoba, která se zasloužila o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“. Nazvané je po svém zakladateli, britském obchodníku siru Johnu Templetonovi (1912–2008).

Cenu obvykle předává princ Filip při ceremonii v Buckinghamském paláci. O laureátech rozhoduje panel členů poroty, významných představitelů různých akademických oblastí a náboženství. Jak mezi porotci, tak mezi nositeli jsou zastoupeny osoby hlásící se k hinduismu, křesťanství, judaismu, buddhismu, islámu a ateismu. Nominace předkládají představitelé teologických či vědeckých institucí z celého světa.

První nositelkou se roku 1973 stala Matka Tereza, šest let předtím, než obdržela Nobelovu cenu míru.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…