Sobotkova slova o vojácích USA v Evropě se řešila i na vládě

04.06.2014 15:15

Kontroverzní výroky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o posilování vojenské přítomnosti USA v Evropě přišly dnes na přetřes i na jednání kabinetu. Sobotka svým vládním kolegům a později i novinářům řekl, že se jeho slova týkala České republiky, která podle něj nepotřebuje přijímat mimořádná opatření.

Sobotkova slova o vojácích USA v Evropě se řešila i na vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Sobotka v úterý reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Novinářům ve Vídni mimo jiné řekl, že Česko nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě, za což sklidil kritiku od prezidenta Miloše Zemana nebo koaličních lidovců.

Zeman chce být shovívavý

„Já jenom chci zdůraznit, že mé vyjádření ve Vídni se týkalo primárně situace České republiky, a aktuální bezpečnostní situace v České republice nevyžaduje přijetí nějakých mimořádných aliančních opatření na našem území. Česká republika se v současné situaci necítí v souvislosti s ukrajinskou krizí přímo vojensky ohrožena, a neplánuje proto v nejbližší budoucnosti posilování vojenské přítomnosti NATO na svém území," řekl po jednání vlády Sobotka. Jaký má postoj k plánovanému kroku USA, který se má týkat především Polska a pobaltských zemí, neuvedl.

„Já bych byl k panu premiérovi shovívavý. On se v životě nezabýval zahraniční politikou, takže se jí musí teprve učit. A každý, kdo se učí, dělá chyby," komentoval dnes Sobotkova úterní slova Zeman ve Varšavě, kde se účastní oslav 25. výročí prvních částečně svobodných voleb, které vedly k pádu komunismu v Polsku. Již v úterý Sobotkův výrok odsoudila ODS i lidovci. Jejich předseda Pavel Bělobrádek dnes novinářům řekl, že si již věc vyjasnili. Sobotka se podle něj nestaví proti tomu, aby šli Američané do jiných evropských zemí.

Obama v úterý po setkání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským ve Varšavě prohlásil, že USA v rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečnostní výzvy" pošlou na evropský kontinent více vojáků i vybavení. Obama, který žádá Kongres, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč), se posílením vojenské přítomnosti v Evropě snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po znepokojivých ruských krocích vůči Ukrajině.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…