Sobotkovi se rozkládá ČSSD, brblat začínají i ti loajální. Noviny rozmázly nepěkné věci

22.02.2017 8:00

Návrh daňových změn, které včera přednesl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, vadí některým spolustraníkům. Píše o tom dnešní deník Právo. Podle všeho totiž návrh nebyl dostatečně projednán uvnitř strany a cílí také proti středním vrstvám. Proti srsti pak některým je i otevřenost k případné vládní spolupráci s komunisty.

Sobotkovi se rozkládá ČSSD, brblat začínají i ti loajální. Noviny rozmázly nepěkné věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD představila svůj plán zdanit aktiva bank. V Česku totiž banky vydělávají o dost více, než je v Evropě obvyklé

Kromě této kritiky se ozvali také z táborské ČSSD, která se domnívá, že odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka bylo pomstou za to, že jihočeská sociální demokracie nedala nominaci na předsedu strany. 

Sobotka veškerou kritiku odmítá a zároveň tvrdí, že neví ani o žádných nespokojencích ve straně. „Proč by nějaký sociální demokrat nechtěl snižovat daně lidem s průměrnými příjmy? Náš návrh snižuje daně 90 procentům zaměstnanců,“ uvedl s tím, že v Evropě je vyšší zdanění bohatších běžné.

Proti však vystoupili i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, kteří jsou běžně považováni za Sobotkovi loajální. Netolický doufá, že návrh nepřipravoval ministr Mládek. „Vzpomínám na jeho vystoupení, kdy nazval živnostníky parazity, teď takto de facto označil spotřebitele. Já jsem nepochopil, koho na MPO zastupoval,“ uvedl s tím, že si není jist, zda tento návrh jde správným směrem. „Nemůžeme se orientovat jen na seniory, ale i na mladé rodiny a na střední vrstvu,“ zmínil. Podle něj ani reakce lidí z jeho okolí nejsou zrovna pozitivní.

Anketa

Donald J. Trump je prezidentem měsíc. Oznámkujte ho jako v české škole

90%
5%
1%
3%
1%
hlasovalo: 11760 lidí

Podle Bernarda bychom se měli především snažit dohnat v platech Německo a ostatní západní země. „Tento návrh naopak říká, jako bychom se smiřovali s tím, že už plat 40 tisíc je nějaký vysoký nadstandard,“ uvedl. Hranici progresivního zdanění by tak posunul na 80 či 100 tisíc. 

Vyšší hranici pro progresivní zdanění by pak považoval za správnější šéf ústavněprávního výboru Jeroným Tejc. „Naším cílem by měla být snaha pomoci lidem k vyšším platům. Je třeba snížit daně a zvýšit příjem lidí s průměrnou a podprůměrnou mzdou. Není ale důvod současně trestat ty, kteří jsou v rodině jedinými živiteli a mají plat 45 tisíc hrubého,“ uvedl.

Diskuse kolem daňového návrhu však není v ČSSD jedinou diskusí. Hovoří se také o odvolání Jana Mládka. „Odvolání Jana Mládka je trestem za krajskou nominační konferenci ČSSD Jihočeského kraje, kde předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nezískal podporu pro post předsedy ČSSD na březnový sjezd,“ píše táborská ČSSD. S tím však Sobotka nesouhlasí, odvolání Mládka podle něj souvisí jen s problémy ve fungování Ministerstva průmyslu a obchodu. 

A nechybí ani téma spolupráce s KSČM, kterou Sobotka naznačil jako možnou po parlamentních volbách. I zde proti Sobotkovi vystoupil hejtman Netolický. „Podle mého názoru je cesta spolupráce se středovými stranami, jako je tomu v Pardubickém kraji. Toto neosloví voličské skupiny,“ uvedl.

Jak to tak ale vypadá, právě KSČM jsou zřejmě jediní, kteří s ČSSD souhlasí. Píše to alespoň MF Dnes. „Pokud někdo opíše náš program, beru to jako uznání, že neříkáme blbosti,“ sdělil k tomu místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

Redaktorka MF Dnes Jitka Vlková pak celý návrh okomentovala titulkem: „Vezmeme tisíce, rozdáme stovky.“ Lidé z byznysu totiž celý návrh vnímají jako skutečnost, že dojde k potrestání vysokopříjmových a zatopí to velkým nadnárodním firmám. „Může to snížit atraktivitu Česka pro tuzemské i zahraniční špičkové odborníky, případně dále zvýšit náklady na jejich zaměstnání, protože budou po českých zaměstnavatelích požadovat vyšší hrubou mzdu,“ uvedl k tomu daňový odborník poradenské PwC ČR Tomáš Hural. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…