Sobotkův „pan Evropa“ Prouza nechápe, proč chce Zeman vypsat referendum o našem členství v EU. Kdyby se ale přece jen konalo, prý bychom stejně zůstali

01.07.2016 21:30 | Zprávy

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) vystoupil v pátek po osmé hodině večer v České televizi a ujišťoval diváky, že Česko si dokáže prosadit své zájmy v Unii, a to i proti odlišným názorům Německa. Ukázalo se to prý např. na uprchlické krizi nebo na energetické politice EU. Stranou pozornosti hosta ovšem nezůstal ani Brexit. Kromě Prouzy zavítal do ČT i europoslanec Jan Zahradil (ODS). Svorně se vymezili proti Miloši Zemanovi.

Sobotkův „pan Evropa“ Prouza nechápe, proč chce Zeman vypsat referendum o našem členství v EU. Kdyby se ale přece jen konalo, prý bychom stejně zůstali
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

„Cameron původně sliboval, že po výsledku referenda případně aktivuje ten článek padesát. Ale když Brexit dopadl tak, jak dopadl, najednou říkal: Já už nic, nechám to na svého nástupce. Ten bude znám asi v září, ale ani pak není jisté, kdy bude aktivován článek 50,“ poznamenal hned na úvod svého vystoupení Prouza.

Následně reagoval na dotaz, zda Česko může v EU vůbec něco prosadit proti vůli Německa. „Já bych možná zmínil dva příklady. Když si vezmete migraci, tak ještě před rokem prosazovalo Německo extrémní názor, zatímco dnes už mluví jinak. Mluví o ochraně vnějších hranic EU, o vybírání migrantů. A to přesně byly priority Česka,“ zdůraznil Prouza.

Druhým příkladem může být energeticko-ekologická agenda. Kdyby vše zůstalo na Německu, tak bychom dnes měli např. mnohem tvrdší podmínky na obnovitelné zdroje. I tady si střední Evropa prosadila svůj záměr.

Hrozí, že se Britové ocitnou ve velkém střetu zájmů

V tuto chvíli prý hraje v náš prospěch, že je předsednickou zemí EU právě Slovensko, se kterým jsme si velmi blízcí. Slovensko a Česko mají spoustu pracovníků v Británii a podle Prouzy bude trvat na tom, aby zůstaly zachovány čtyři základní svobody – svobodný pohyb zboží, kapitálu, služeb a osob. Britští politici by to rádi rozkouskovali. Chtěli by mít přístup na evropský trh, ale nechtějí pouštět naše členy na svůj trh. „Na to nesmíme přistoupit,“ zdůrazňoval Prouza. Téma Brexitu vidí v podstatě jako hlavní téma slovenského vládnutí v Evropě.

Za nějaký čas by ovšem EU měla předsedat Velká Británie a tady je důležité, jak se vláda v Londýně zachová. Pokud by se ostrovní království svého předsednictví nevzdalo, byl by to podle Prouzy problém. „Byl by to velký střet zájmů, protože pochybujeme o tom, že se budou Britové poctivě snažit najít kompromis. Proto je třeba, aby Britové řekli jasně: My se předsednictví vzdáváme,“ zdůraznil tajemník pro evropské záležitosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jste pro, aby byla Ukrajina součástí EU a NATO?

A nic ve zlém, ale jak teda ta vaše návštěva Ukrajině a Ukrajincům pomohla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cesta do pekel. Nezpochybňujte volby. Dusno v Partii

13:15 Cesta do pekel. Nezpochybňujte volby. Dusno v Partii

„Zpochybňování voleb je cesta do pekel. Babiš zpochybňuje volby předem,“ soudí ministr Petr Hladík. …