Socha maršála Koněva prý v Praze nakonec zůstane

19.04.2015 11:26

Socha maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva stojí na Praze 6 od roku 1980 a podle všeho dodnes budí vášně. Podle informací České televize proti sobě stojí na jedné straně lidé, kteří si přejí zachování sochy muže, jenž se podílel na porážce nacistů, a na straně druhé stojí občané, kteří připomínají Koněvovy zločiny, pro něž by bylo lépe sochu odstranit, jak se to ostatně dělo např. i s pomníky Stalina.

Socha maršála Koněva prý v Praze nakonec zůstane
Foto: wikipedia.org
Popisek: Maršál Ivan Koněv v Praze

„Pro jedny symbolizuje osvobození Prahy, pro druhé komunistickou totalitu. Řeč je o pomníku maršála Koněva v Dejvicích. Před radnicí Prahy 6 stojí rozhodnutí, zda jeho sochu na žádost některých zbourat. Za její zachování už ale vznikla petice,“ píše server. Komunistický zastupitel na Praze 6 Ivan Hrůza v této souvislosti připomíná miliony mrtvých sovětských vojáků, kteří položili život i za naše osvobození.

Maršál Koněv velel vojákům, kteří se podíleli na osvobození našeho hlavního města, ale faktem je, že se ho sám neúčastnil. Pod Koněvovo velení navíc patřila komunistická kontrarozvědka, která do Sovětského svazu přepravila nemalé množství československých občanů, a to proti jejich vůli. Stalo se tak na jaře a v létě 1945. Řada z nich „pohostinnost“ našich osvoboditelů nepřežila.

Sochař Kurt Gebauer nabízí ještě trochu jiný pohled. Podobné sochy by se podle jeho názoru bourat neměly, a to i proto, že někdy poukazují na hloupost našich předků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj, nepříjemnost pro Fridrichovou? Na pomoc jí přispěchal Milion chvilek

20:20 Ajaj, nepříjemnost pro Fridrichovou? Na pomoc jí přispěchal Milion chvilek

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se rozhodla vést přestupkové řízení s Českou televizí kvůli…