Sociální demokrat Tejc prý pojede na volební březnový sjezd strany jako outsider

25.12.2014 17:26

Sociální demokrat Jeroným Tejc pojede na volební březnový sjezd strany jako outsider. O jeho postavení v ČSSD po jeho účasti v „puči“ proti současnému předsedovi a zároveň premiérovi Bohuslavu Sobotkovi píší Hospodářské noviny. Boj o pozici statutárního místopředsedy prý podle dosavadního vývoje Tejc prohraje s dalším kolegou z povolební schůzky u Miloše Zemana - Milanem Chovancem.

Sociální demokrat Tejc prý pojede na volební březnový sjezd strany jako outsider
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jeroným Tejc a Bohuslav Sobotka
reklama

Právník Jeroným Tejc má za sebou velmi úspěšnou kariéru uvnitř strany, patřil k její nejvýraznější tváři. Byl mimo jiné předsedou poslaneckého klubu, šéfem sněmovních výborů a také stínový ministr vnitra. HN připomínají brněnský sjezd v roce 2011, kde jako klíčový spojenec Bohuslava Sobotky značně napomohl tomu, že se dnešní premiér stal lídrem ČSSD.

Kdyby se neúčastnil spolu s kolegy Michalem Haškem a Milanem Chovancem povolební schůzky v Lánech s prezidentem Zemanem, a to za zády svého šéfa Bohuslava Sobotky, byl by vhodným kandidátem na post statutárního místopředsedy. Jenže získal nálepku „pučisty" a u Sobotky upadl v nemilost. Jeho kandidatura na prvního místopředsedu strany se podle HN s největší pravděpodobností nemůže proměnit v úspěch.

Boj o pozici statutárního místopředsedy podle dosavadního vývoje Tejc prohraje s dalším kolegou z povolebního setkání u Miloše Zemana - Milanem Chovancem. Ten se na rozdíl od dalších z party kolem Michala Haška dokázal nejen udržet v Sobotkově přízni, ale ještě vyšvihnout. Vedle křesla ministra vnitra je Chovanec podle HN nyní i v pozici „korunního prince", s nímž se počítá na předsedu ČSSD po Sobotkovi.

Tejc: Rád bych narušil zaběhnutou praxi

Tejc si údajně uvědomuje, že na sjezdu bude mít šance velmi malé. Sobotka několikrát veřejně prohlásil, že za prvního místopředsedu chce Chovance, a jeho lidé objíždějící krajské konference se úspěšně snaží získávat hlasy i pro další jména z předpokládané sestavy místopředsedů, o kterou si premiér řekne. „Nejsem naivní a nezkušený, abych nevěděl, že každému sjezdu předcházejí dohody. Sociální demokracie však naštěstí nepřevzala stanovy Věcí veřejných, kde si předseda strany mohl najmenovat své místopředsedy. Rád bych aspoň zčásti naboural zaběhnutou praxi zákulisních dohod mezi vedeními krajů - aniž bych ji kritizoval," uvedl k tomu Tejc.
 
Pomoci mu může jen nový způsob delegování účastníků sjezdu. Delegátů bude více, sjezd se tedy údajně stane daleko obtížněji řiditelným tělesem. „O místopředsedech rozhodnou delegáti v tajné volbě, nikoli preference předsedy či počet veřejně hlasovaných nominací na krajských konferencích," říká Tejc ke svým šancím.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…