Sociolog Prokop: Tato vláda je vládou voličů starších 65 let. Liberálně smýšlející lidi odrazuje

12. 12. 2018 16:54

Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV prohlásil, že Babiš je ve volbách porazitelný. Jeho strop se prý pohybuje okolo 35 procent hlasů. Na jeho stranu přecházejí voliči levice, kteří mají pocit, že média českého premiéra, který se o ně stará, poškozují.

Sociolog Prokop: Tato vláda je vládou voličů starších 65 let. Liberálně smýšlející lidi odrazuje
Foto: Repro DVTV
Popisek: Sociolog Daniel Prokop na DVTV

Andrej Babiš zatím může být v klidu. Je sice pravda, že ho poškozují kauzy, které si s sebou táhne, a část voličů odchází od Babiše k Pirátům či ke Starostům a nezávislým. Jde o tři až čtyři procenta hlasů. Ale tento úbytek nahrazují voliči levice, voliči ČSSD a KSČM, případně nevoliči.

„Bere částečně nevoliče, kteří se dosud nezajímali o politiku, ale tím, že jsou ty jeho kauzy hodně medializované a on vystupuje na TV Nova v primetimu, tak vlastně osloví i ty nevoliče a mobilizuje je trochu na svoji obranu. A mobilizuje voliče levice, kteří ho mají hodně rádi a mají potřebu se ho zastat,“ konstatoval Prokop.

V tuto chvíli může být šéf hnutí ANO spokojen, ale jeho chování má také jednu slabinu. Čím dál víc si odrazuje liberálně smýšlející voliče. Nahrazuje je sice konzervativními levicovými voliči, ale ti se od něj mohou v čase krize odklonit a Babiš už pak jen těžko získá zpátky liberální voliče. Ti se prý k němu velmi pravděpodobně už nevrátí.   

Ostatní strany však nemohou spoléhat jen na Babišovy kauzy. Ten, kdo chce Andreje Babiše porazit, musí kromě kritiky předsedy vlády nabídnout i nějaký pozitivní program, zdůraznil Prokop. V tuto chvíli se o to pokoušejí především Piráti a ODS. Část voličů přechází ke STAN. KDU-ČSL či TOP 09 podle sociologa už nejsou alternativami pro Babišovu vládu. Voliči už to zkrátka tak necítí.

Nejvíc bité na Babišově vládnutí jsou levicové strany, které nejsou alternativou k ANO. Čím víc má Babiš kauz, tím víc voličů levice ho brání, čímž trpí jak ČSSD, tak komunisté. Sociální demokraté však mají jistou naději na návrat, pokud se budou soustředit na sociální témata. Podle Prokopa ale potřebujete také výrazné politiky, kteří budou tato sociální témata prezentovat. Bude tedy důležité, jaké vedení si ČSSD zvolí na jarním sjezdu.

„Pokud jde o věkový průměr voličů, tak ANO, ČSSD a komunisty volí především občané starší 65 let. Tahle vláda je opravdu vládou voličů nad 65,“ konstatoval Prokop. Babiš by si proto měl dát pozor na spolupráci s ODS, která by se těmto starším voličům nemusela líbit.  

Lidé do 35 let dnes volí nejvíce Piráty, byť v tomto segmentu není bez šance ani TOP 09, i když oslabila. ODS volí především zaměstnanci s vyššími příjmy a pak osoby samostatně výdělečně činné. „Je to potvrzení, že idea Petra Fialy moc tu stranu nebulvarizovat a vracet se k tradičním voličům má smysl,“ uzavřel Prokop.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…