Šojdrová z KDU-ČSL: Sobotka se neměl k Obamově nabídce vyjadřovat

05.06.2014 9:40

Europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová v rozhovoru pro Týden.cz řekla, že premiér Sobotka (ČSSD) se k Obamově nabídce neměl vůbec vyjadřovat. „Věřím, že to bylo prostě takové gesto, které nemělo znamenat zpochybnění naší spolupráce v rámci NATO jako celku,“ dodala.

Šojdrová z KDU-ČSL: Sobotka se neměl k Obamově nabídce vyjadřovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Šojdrová

„Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," sdělil premiér novinářům při návštěvě Rakouska. Jeho vyjádření mimo jiné odsoudil předseda KDU-ČSL a vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek. Pak si údajné nedorozumění a vzájemné výtky oba koaliční partneři vysvětlili. Ale server Týden.cz se na názor, zda premiér nevyslal negativní signál NATO, zeptal europoslankyně KDU-ČSL Michaely Šojdrové.

„Nechci přilévat olej do ohně. Pokud by se cokoliv mělo měnit, tak by to pan Sobotka měl jasně říci. V tuto chvíli to beru jako nedorozumění, možná to takhle nechtěl říci. Nevidím důvod v tuto chvíli zpochybňovat pozici České republiky vůči NATO, zvláště v situaci, kterou zažíváme kolem Ukrajiny. Není to v tuto chvíli aktuální. Nevidím v tom žádné rozpoutání diskuze o českém postoji. Myslím, že to bylo nadbytečné. Jestliže prezident Obama nenavrhoval a nenabízel žádné vyslání sil na území České republiky, tak nebyl důvod se vymezovat vůči případné nabídce. Například cvičení sil NATO na českém území probíhalo a pravidelně probíhá a není to něco, co bychom odmítali a priori,“ myslí si europoslankyně.

Nechci přilévat olej do ohně

V sociální demokracii jsou prý různé postoje vůči Ukrajině i nedemokratickým režimům. Server Týden.cz se zeptal, zda Sobotkovo vyjádření není výsledkem takového pnutí uvnitř strany.

„Myslím, že pan premiér má zásadní odpovědnost vůči celé České republice, měl by hájit bezpečnost České republiky a dodržovat závazky, které vůči Alianci máme. V situaci, ve které teď jsme, bych nezpochybňovala spolupráci s NATO. Ale skutečně to považuji za vyjádření nadbytečné, předbíhající událostem,“ trvala si na svém Šojdrová.

Nově zvolená europoslankymě pro Týden.cz opakovala, že chce silnou vládu a nechce zpochybňovat premiéra. „Opakuji, že nechci přilévat olej do ohně, nechci zpochybňovat pozici pana premiéra, já chci, aby tato vláda byla silná a aby cítili odpovědnost, kterou máme za celou Českou republiku. Věřím, že to bylo prostě takové gesto, které nemělo znamenat zpochybnění naší spolupráce v rámci NATO jako celku,“ uvedla Šojdrová k probíranému výroku premiéra.

reklama

autor: dkrTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naprostý průšvih v Berlíně: Němci hovořili o raketách, Rusové poslouchali a vše zveřejnili

20:28 Naprostý průšvih v Berlíně: Němci hovořili o raketách, Rusové poslouchali a vše zveřejnili

Německo čelí během několika dní již dalšímu skandálu spojenému s únikem tajných vojenských informací…