Šok: Marine Le Penová uspěla, jak nikdo nečekal. Macron bez většiny

19.6.2022 9:32 odp.

Koalice Ensemble (Společně) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nedokázala podle předběžných výsledků v druhém kole francouzských parlamentních voleb získat od voličů dostatek hlasů na složení většiny. Macronova koalice sice zřejmě podle odhadů bude na počty hlasů vítězem voleb do Národního shromáždění, budou jí však chybět desítky křesel do potřebných 289 na většinu. Za největšího vítěze voleb tak francouzská média označují Rassemblement national (Národní sdružení) Marine Le Penové, které zřejmě získá až jedenáctkrát více křesel než při minulých volbách v roce 2017.

Šok: Marine Le Penová uspěla, jak nikdo nečekal. Macron bez většiny
Foto: Repro LCI
Popisek: Marine Le Penová

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 2956 lidí
Druhé kolo francouzských parlamentních voleb zřejmě ukáže, že se i přes znovuzvolení prezidentem Emmanuel Macron netěší dostatečné podpoře u Francouzů, aby dokázal své reformy tlačit i přes tamní Národní shromáždění.
 
Macronova koalice Ensemble má podle předběžných výsledků sice nakročeno k vítězství v parlamentních volbách, ztratí však desítky křesel, a na většinu tak zřejmě může zapomenout. 
 
V dolní komoře měla dosud Macronova La République En Marche! většinu a ve druhém kole voleb v roce 2017 drtivě zvítězila s více než 43 % a současná koalice tehdy získala 350 křesel, nyní však projekce agentur Ipsos-Sopra Steria ukazuje, že se zřejmě Macronovi podaří obhájit jen 224 z nich. 
 
Druhá by podle předběžných výsledků měla skončit levicová koalice NUPES komunisty Jeana-Luka Mélenchona, která posílí z 58 dosavadních křesel na 149. Mélenchon, zastupující tuto koalici levicově a zeleně orientovaných stran, hovoří o výsledku s tím, že Macronova strana podle něho utrpěla „totální porážku“.
 
 
Třetí místo pak podle projekcí zřejmě obsadí Rassemblement national (Národní sdružení) Marine Le Penové a získá 89 křesel v Národním shromáždění. 
 
Le Penová výsledek oslavuje se slovy, že „dobrodružství Emmanuela Macrona skončilo“, jelikož bude nyní odsouzen k menšinové vládě.
 
Právě Le Penovou označují francouzské televize jako vítězku voleb – podle prognózy pro France Télévisions totiž třetí místo strany Le Penové bude znamenat, že získá jedenáctkrát více mandátů než v roce 2017. Její strana bude moci navíc vytvořit parlamentní klub, ke kterému je potřeba získat alespoň 15 křesel, což se straně Le Penové při minulém zisku osmi křesel v roce 2017 nezadařilo. 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

18:28 Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zaměřil mimo jiné na projev k ná…