Šok tisíce střel v rámci několika hodin. Generál Šedivý promluvil v ČT o boji proti Islámskému státu

30.11.2015 22:59

Velvyslanec České republiky při NATO Jiří Šedivý prozradil poslední listopadový den v pořadu Události, komentáře, že i když to tak nevypadá, útoky na Islámský stát pokračují, i přestože jsou v mediálním zatmění díky rivalitě Turecka a Ruska z minulého týdne.

Šok tisíce střel v rámci několika hodin. Generál Šedivý promluvil v ČT o boji proti Islámskému státu
Foto: kozusnik.eu
Popisek: Jiří Šedivý, velvyslanec České republiky u NATO, byl hostem autora a moderátora pořadu Edvarda Kožušníka.

„Tažení širší globální koalice vůči IS je v pozadí možná z hlediska médií, ale intenzita útoků na Islámský stát naopak prudce narostla,“ řekl v pořadu Šedivý a podotkl, že jak pro ruského, tak i pro tureckého prezidenta je čerstvý konflikt poměrně vděčným mediálním tématem, které ale možná vytváří i jakýsi zádrhel ve snahách zharmonizovat všechny ty, jež působí v oblasti proti tzv. Islámskému státu.

Česká republika podle Šedivého vyslovila základní a spojeneckou solidaritu a zároveň potvrdila právo každého spojence chránit svůj vzdušný prostor a suverenitu. „Zároveň jsme požádali o rychlé vyřešení tohoto problému,“ poznamenal velvyslanec České republiky v Severoatlantické alianci s tím, že je dobré, že nový konflikt dále neeskaluje kromě slovních a oznamovacích opatření ze strany Ruska, která ale nemají vojenský charakter.

Jednání ministrů zahraničí zemí NATO: Bude se jednat o prevenci incidentů typu Ruska a Turecka

„Česká republika je v hlavním proudu ve stanovisku k pozemní akci proti IS. Nelze říci, že bychom byli skeptičtí, ale jsme spíše realisté, protože prostě není čas na nějakou rozsáhlejší pozemní operaci,“ uvedl v pořadu dále Šedivý, podle něhož o pozemní akci nestojí ani státy regionu, které se na boji proti nechvalně proslulé teroristické organizaci podílejí.

Šedivý se vyjádřil i k možnosti použití takzvaného šoku tisíce střel v řádu několika hodin, který byl použit v invazi na Irák v roce 2003. „Irák byl tehdy fungujícím státem s velice slušně vyzbrojenou armádou. Byl to tehdy klasický vojenský postup a ten šok s tisíci střelami byla vlastně příprava na klasické pozemní tažení, ale teď je situace jiná,“ vysvětlil a posléze přiznal, že mnohé reakce na katastrofy přicházejí až v době, kdy problém klepe na dveře nebo přechází už do horké fáze, místo toho, aby se řešilo jeho předcházení.

V závěru pak Šedivý vysvětlil, o co půjde na úterní schůzce ministrů zahraničí členské části zemí NATO. Podle něj z toho nevzejde nějaký popud k vojenské akci na Středním východě, ale bude se připravovat summit NATO, který se čeká za rok v červenci ve Varšavě. „Bude se jednat o prodloužení mise v Afghánistánu, proběhne debata o situaci případných obranných reakcí na jihu a bude se jednat o prevenci incidentů typu mezi Ruskem a Tureckem z minulého týdne,“ vysvětlil.

reklama

autor: jzdTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…