Šokující podpora fašistů a vrahů. Exministr Kavan, protirestituční Procházková a jiní píší politikům včetně Zemana

03.06.2014 22:27

Představitelé nezávislých iniciativ vydali prohlášení, v němž vyjadřují zděšení a odpor z aktuálního vývoje na Ukrajině. Exministři Jan Kavan, Ivan David, nebo známá bojovnice proti církevním restitucím Lenka Procházková jsou podepsáni pod textem, v němž se žádá česká vláda, aby maximálně omezila styky s dnešními ukrajinskými politiky, protože nijak nebrání vzestupu fašismu.

Šokující podpora fašistů a vrahů. Exministr Kavan, protirestituční Procházková a jiní píší politikům včetně Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

„S hněvem sledujeme otevřené a dnešním samozvaným vedením ukrajinského státu podporované projevy šovinismu, nacismu a fašismu a vyzdvihování genocidních vrahů, jakým byl bezesporu Stepan Bandera, na piedestal národních hrdinů. Jsme zděšeni, že neslyšíme oficiální stanovisko z Evropské unie a z USA, které by vyjádřilo jasný odpor k politice, jež vede k zastrašování a k perzekuci lidí na základě jejich etnicity či náboženského vyznání. Že nezaznamenáváme z těchto stran žádné oficiální prohlášení, které by se zaměřilo na zklidnění situace, a nevedlo k eskalaci v podobě občanské války,“ stojí v prohlášení, pod nímž jsou podepsáni i zástupci uskupení Přátelé Ruska v ČR.

Ukrajinská vláda terorizuje vlastní lid, tvrdí signatáři

Signatáři vyzývají českou vládu, aby na jedné straně pomohla volyňským Čechům, ale na straně druhé, aby nekomunikovala se současnými představiteli politické moci v Kyjevě. V prohlášení se dále dočteme, že dnešní situace se až nápadně podobá atmosféře panující v Evropě v předvečer vypuknutí první světové války. Tehdy se bojovalo o kolonie a dnes jde podle signatářů v zásadě o totéž.

  • Celý text výzvy ZDE

Nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko navíc již požádal Spojené státy o vojenskou pomoc, a to podle autorů rozhodně nepovede k nastolení míru. O tom ostatně svědčí i údajný teror, kterého se dnes dopouští ukrajinská vláda na vlastním obyvatelstvu. Včetně toho, že vlastní obyvatele nemilosrdně ostřeluje.

Vyzýváme k vytvoření prostředí, v němž bude možné uspořádat svobodné celonárodní referendum, které bude obsahovat možnosti nejen decentralizace státu, jak to navrhuje Kyjev, ale i možnost federalizace, případně odtržení východní Ukrajiny. Vyzýváme i k velkému kompromisu, který je v delší perspektivě nezbytný k zajištění míru, a podle něhož by USA, EU i Rusko nejen nenutily Ukrajinu, aby si absurdně vybrala mezi EU a Ruskem, ale poskytly by bezpečnostní záruky novému neutrálnímu regionu míru a rozvoje, který zahrne jak Ukrajinu, tak celou černomořskou oblast.

V závěru signatáři prosí všechny české občany, aby se připojili k apelu na všechny české politiky v čele s prezidentem Milošem Zemanem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…