V září 1992 spekulant Soros zaútočil na britskou libru, když se pustil do jejího masivního výprodeje. Reagoval tak mimo jiné na špatnou situaci na britském trhu a prohlášení guvernéra německé Bundesbank Helmuta Schlesingera, podle kterého nebude země schopna udržet libru na stávající úrovni. Velká Británie se potýkala s vysokou inflací i nezaměstnaností a všeobecně sílil tlak na oslabení měny.
Právě v této situaci se Soros rozhodl jednat. Ačkoli v tomto směru nebyl zdaleka jediný, byl to právě on, komu se později přičítala faktická kapitulace Bank of England. Vláda Johna Majora po poměrně krátké době kapitulovala a oznámila odchod Velké Británie z Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM). Spekulant Soros tak během prvních několika týdnů vydělal na oslabení britské libry závratné dvě miliardy dolarů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Evropská unie , Velká Británie , Soros , Mayová , Brexit
autor: Josef Provazník
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková