Sorosovci rozdávali ceny. Předně lidem od Wollnera či Bakaly. Podívejte se podrobně na práci všech nominovaných

03.05.2019 14:30

Nezisková organizace George Sorose Open Society Fund již po deváté odměňovala výkony českých novinářů. Novinářská cena, která si klade za cíl upozornit veřejnost na kvalitní novinářské počiny, tentokrát skončila například v rukou Davida Klimeše z Hospodářských novin, nebo několika redaktorů Wollnerových Reportérů ČT.

Sorosovci rozdávali ceny. Předně lidem od Wollnera či Bakaly. Podívejte se podrobně na práci všech nominovaných
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

Mezi nominovanými se nejčastěji objevovala Česká televize, Český rozhlas a média sdružená ve vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly. Nováčkem mezi nominovanými byl server Romea.cz.

V oblasti psané žurnalistiky byly na nejlepší rozhovor nominovány tři ženy. Tereza Engelová z webu Hlidacipes.cz za rozhovor s mužem, který vyrůstal pod vládou Talibanu a varoval před tím, aby čeští vojáci opouštěli Afghánistán.

Dále Radka Smejkalová z webu Interview (nyní působí v Denníku N) za rozhovor „S nadšením se necháme ukamenovat“ a Kateřina Šafaříková z Respektu za rozhovor s francouzským spisovatelem Philippem Lanconem, který zázrakem přežil vystřílení redakce Charlie Hebdo.

Právě tento rozhovor redaktorky Respektu byl Sorosovou nadací vyhlášen jako nejlepší.

Mezi reportážemi získal dvě nominace časopis Reportér. Tou, která nakonec vyhrála, byla série textů Marka Šalka „Svět mimo Prahu“. Spolupracovník projektu Člověka v tísni Jeden svět na školách v něm prezentoval své postřehy z českých regionů.

Utkal se se svým redakčním kolegou Tomášem Forró, který soutěžil se svou reportáží z občanské války v Kolumbii, ve které se sám stal terčem přepadení.

Třetím finalistou byla Ivana Svobodová z Respektu. Ta byla nominována se svou „výpravou za lidmi, kteří na sítích šíří nenávist,“ nazvanou „To dítě utopit!“. V ní například pronásledovala oceňovaného hasiče ze Šumavy za internetový komentář, ve kterém k výzvě k utopení dítěte v diskusi připsal „jako krysy“.

Kategorie „Nejlepší komentář“ je pak výlučnou záležitostí karlínského newsroomu Bakalova vydavatelství Economia. Nominováni byli David Klimeš z týdeníku Ekonom, Martin Novák z Hospodářských novin a Martin Uhlíř, píšící tamtéž pro Respekt.

Vítězem se nakonec stal David Klimeš. Není přitom zřejmé, za jaké komentáře ocenění dostal. V roce 2018 psal například o Babišově migrační cestě do pekel, nebo o tom, jak běžíme „Vstříc ruským Dukovanům“.

 

 

V psané žurnalistice se realizují i novináři investigativní. Za nejlepší byli Sorosovou nadací nominováni Ondřej Kundra z Respektu (za sérii o české stopě ruského agenta Sergeje Skripala), trojice z radikálně levicového webu A2larm.cz Kateřina Mahdalová, Apolena Rychlíková a Saša Uhlová za text o Exekucích jako černém svědomí Česka, a do třetice Kristýna Novotná z webu Českého rozhlasu iRozhlas.cz, která psala o dotacích pro malé firmy, které vyčerpaly firmy velké.

Její série textů se mimo jiné dotýkala i Agrofertu, holdingu spojeného s premiérem Andrejem Babišem. Ale rovněž bývalého zaměstnavatele lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečky. Právě tento počin shledala výběrová komise Sorosovy nadace jako nejlepší.

Saša Uhlová i Apolena Rychlíková dostaly Novinářskou cenu už vloni, Uhlová za oceňovanou sérii Hrdinové kapitalistické práce, Rychlíková za své komentáře. Letos však vyšly naprázdno. Stejně jako Ondřej Kundra, který ocenění za nejlepší investigativní příspěvek obhajoval. Vloni byl oceněn za sérii článků o poradci prezidenta Zemana Martinu Nejedlém.

 

 

V audiovizuální žurnalistice byl za nejlepší rozhovor nominován Daniel Stach z České televize za pořad Hyde Park Civilizace. Ocenění mu ovšem vyfoukla Marie Bastlová, oceněná za své novinářské výkony v interview Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu. Třetím nominovaným byl kolektiv František Bikár, Tereza Heková a Richard Samko, vyrábějící pořad Desetiminutovka na webu Romea.cz.

Tato talkshow představuje význačné osobnosti romského světa. Richard Samko si v ní povídal například se zpěvákem Janem Bendigem.

Nejlepší reportáž v audiovizuálních médiích podle názoru Nadace vyrobili Reportéři ČT. Konkrétně Markéta Fialová, Michael Fiala a Roman Šantúr, kteří společně pracovali na sérii o osudu svého slovenského zavražděného kolegy Jána Kuciaka.

Jejich kolegyně z Wollnerova týmu Tereza Engelová byla nominována s reportáží Voda z tvých dlaní o případu pákistánské křesťanky, která byla málem popravena jen proto, že se napila ze stejné sklenice jako její muslimské sousedky.

Trojici doplnil Martin Knitl, který pro Český rozhlas natočil sérii reportáží o sudetských dětech.

Audiovizuální investigativní žurnalistika měla stejné rozdělení nominací- dva z Reportérů ČT, jeden z Českého rozhlasu.

Vítězem se stal kolektiv, točící o Jánu Kuciakovi.

 

 

Z Wollnerova týmu byli do této kategorie zařazeni Stáňa Raupachová (reportáž Utajené kaly) a Vojtěch Srnka s reportáží Vánoční dárek.

Český rozhlas zastupovala Markéta Chaloupská s reportáží o tom, že fotbalová asociace rozdělila bez jasných pravidel 100 milionů, přičemž největší podíl z nich dostaly kraje reprezentované nejvlivnějšími fotbalovými šíbry Miroslavem Peltou a Romanem Berbrem.

Vyhrály Utajené kaly Stanislavy Raupachové. Redaktorka se zabývala mnohaletým skandálem s likvidací největšího toxického odpadu u nás, tzv. Ostravských lagun, pozůstatků zaniklé chemičky Ostramo. Problematická ekologická zakázka vyšla v čase vysílání reportáže již na tři miliardy korun.

Regionální žurnalistika je další kategorií, podporovanou německou neziskovou Konrad Adenauer Stiftung. Nominován byl Robert Malecký, známý redaktor webu HlídacíPes.org, za sérii textů o vládní koalici v Ústeckém kraji.

Soupeřem mu byl Jakub Čech, známý pubertální stěžovatel na komunální politiku v Prostějově. Nyní byl oceněn za sérii článků o tamním stavebním úřadu.

Oběma ale cenu nakonec vyfoukla Petra Klimková z MF DNES se sérií příběhů kulaků z Hané.

JEDEN Z TEXTŮ VÍTĚZKY ZDE

 

 

V sekci online žurnalistiky vyhrál Český rozhlas za projekt Návrat 68. I druhá ze tří nominací mířila na Vinohradskou třídu, web Českého rozhlasu, konkrétně jeho redaktoři Jan Boček, Jan Cibulka a Daniel Prokop byli nominováni za vytvoření interaktivní mapy kvality života v ČR.

Druhým poraženým byl kolektiv webu Aktuálně.cz vedený Nikitou Poljakovem za projekt Chudé Česko.

 

 

Vyhlašována byla i zvláštní česko- slovenská cena veřejnosti. Hlasovalo celkem 3096 zájemců, z nichž 1594 vybralo text „Taliánská mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky“. Jednalo se o poslední, nedokončený text zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…