Sotva církve majetek dostaly, už ho prý chtějí prodávat. Filip v televizi vysvětloval, co se děje kolem restitucí a proč chtěl mimořádnu schůzi

24. 7. 2014 22:54

Mimořádná schůze Sněmovny k církevním restitucím se nakonec nekonala. Poslanci vládní koalice i opozičních stran, vyjma KSČM a Úsvitu, totiž neschválili její program. Stížnosti komunistů a Úsvitu bude projednávat vládní výbor. O údajném nedodržování litery zákona o vydávání majetku církvím a náboženským společnostem tak alespoň přišli do pořadu ČT Události, komentáře porozprávět ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Sotva církve majetek dostaly, už ho prý chtějí prodávat. Filip v televizi vysvětloval, co se děje kolem restitucí a proč chtěl mimořádnu schůzi
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na mítinku měl proslov předseda KSČM Vojtěch Filip

KSČM podle Vojtěcha Filipa disponuje informacemi, které svědčí o porušování zákona o církevních restitucích. Vydaný majetek má být prostřednictvím realitních kanceláří nabízen k prodeji. A to i přes to, že se na něj vztahuje dvouleté moratorium. Navíc prý v několika případech hrozí, že vydáním majetku padne hranice února 1948. Zejména kvůli metodickému pokynu k vydávání majetku, který podle něho platí pro Státní pozemkový úřad, ale nikoliv pro Národní památkový úřad.

O těchto nejasnostech chtěli komunisté mluvit na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny. Nedostali k tomu ale příležitost. „Většina Sněmovny usoudila, že není vhodný čas na projednávání restitucí,“ vysvětloval Herman, proč došlo k zablokování projednávání stížností KSČM i Úsvitu.

Ministr kultury přesto stihl některé nejasnosti ohledně zákona objasnit. A to ani nebyl interpelován. Stejně jako jeho kolega, ministr zemědělství Marian Jurečka. „Nebyli jsme nikým osloveni. Nemůžu se tak zbavit dojmu, že svolání schůze bylo účelové,“ podotkl. Vojtěch Filip k tomu s nadsázkou uvedl, že schůze mohla být o ještě hodinu kratší, kdyby vláda přistoupila ke schůzi stejně jako Herman.

Vydaný majetek je prodáván

V pořadu se debatovalo i o údajném prodeji vydaného majetku. „Mám signály o tom, že restituenti oslovují realitní kanceláře a chtějí vydaný majetek prodat,“ uvedl Filip s tím, že v zákoně je dvouletá lhůta, která prodej majetku zakazuje.

Ministr kultury podobné spekulace odmítl. „Zákon platí od ledna 2013. Dodnes tedy od začátku platnosti uplynulo pouze rok a půl. Taková situace tedy nemůže nastat,“ oponoval předsedovi KSČM.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…