Soud podržel Bakalu. Odmítl nájemníkům v bytech OKD přiznat náhradu škody

29.04.2019 22:25

Slovenský finančník a držitel medaile Za zásluhy Pavol Krúpa prohrál spor v kauze prodeje někdejších bytů OKD. Podle informací serveru Hlídací pes Ostravský okresní soud v polovině dubna zamítl jeho žalobu podanou jménem společnosti ARC equity services na firmy Residomo a RPG Industries, v níž se domáhal náhrady škody v případě jednoho konkrétního bytu a jeho majitelky. V kauze OKD figurují i podnikatel Zdeněk Bakala a jeho kyperská investiční společnosti RPG Industries.

Soud podržel Bakalu. Odmítl nájemníkům v bytech OKD přiznat náhradu škody
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Pavol Krúpa v pořadu Horké téma
reklama

Anketa

Radní ČRo Vítězslav Jandák řekl, že Jiřímu Černému jednu ,,flákne", až ho potká. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 11154 lidí

„Soud zamítl žádost o náhradu škody, která měla podle žalobce vzniknout nájemníkům tím, že před prodejem bytového fondu z někdejšího majetku těžební společnosti OKD nedostali možnost odkoupit byty nejprve původní nájemníci bytů,“ uvedl server Hlídací pes, podle kterého to plyne z rozhodnutí samosoudkyně Okresního soudu v Ostravě Pavlíny Vrkočové ze 16. dubna.

Společnost Residomo je současným majitelem někdejších bytů OKD a společnost RPG Industries Limited je právní nástupkyní společnosti Karbon Invest, která OKD v roce 2004 získala. Žalobu na ně podala Arca v srpnu 2016. V konkrétním sporu šlo podle serveru o jeden byt a náhradu škody (včetně nemajetkové újmy) v celkové výši přesahující milion korun.

Krúpova ARC equity nebyla přímo nájemcem bytu, převzala však pohledávku nájemkyň jednoho z ostravských bytů s tím, že v případě úspěchu žaloby jí zaplatí polovinu z vymožené částky.

Fotogalerie: - Někdejší byty OKD

Lokalita Havířov - Šumbark
Opravený bytový dům RPG Ostrava - Poruba
Lákavá nabídka
"Bakalovy byty" Ostrava Poruba
U sídliště v Šumbarku
Lokalita Havířov - Šumbark

Zatím podle serveru není jasné, zda se společnost proti verdiktu odvolala. Soudkyně v odůvodnění argumentuje mimo jiné tím, že nárok na koupi bytu za zvýhodněnou cenu měl podle smlouvy vzniknout pouze v případě, že se budou prodávat jednotlivé bytové jednotky. To se ale nestalo. Prodej RPG Byty společnosti Round Hill Capital v roce 2015 byl prodejem celých společností, v jejichž portfoliu byly celé bytové domy.

Přes 43 000 bývalých hornických bytů koupila od státu v roce 2004 spolu se šestačtyřicetiprocentním podílem v těžební společnosti OKD skupina Karbon Invest podnikatelů Koláčka a Petra Otavy, přičemž o dva měsíce později svůj celý podíl v OKD, téměř 96 procent, prodala kyperské investiční společnosti RPG Industries vedené podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Byty pak vlastnila dceřiná společnost RPG Byty.

Podle privatizační smlouvy měli mít nájemníci v případě prodeje bytů předkupní právo a měli mít možnost koupit je za netržní ceny. Firma jednotlivé byty neprodávala, v roce 2015 ale celou společnost koupili noví majitelé a později ji přejmenovali na Residomo. Za nové majitele vystupuje mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně. Podle kritiků tímto prodejem Bakala porušil privatizační smlouvu.

Fotogalerie: - Státní vyznamenání od prezidenta

Udílení státních vyznamenání prezidentem republiky...
Jan Zahradil
Karla Šlechtová
Martin Komárek
Milan Chovanec
Daniel Hůlka

Pavol Krúpa, respektive firmy, v nichž působil, podal na Zdeňka Bakalu v souvislosti s krachem těžební společnosti OKD několik dalších žalob. I tyto Krúpovy aktivity jsou považovány za jeden z důvodů, proč slovenský miliardář vloni získal z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Žalobu na Krúpu podal naopak i Bakala a u soudů v USA jej žaluje za vydírání.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…