Soud poslal do vazby místostarostu Rumburku Darka Švába

19.12.2013 14:26

Soud dnes poslal do vazby místostarostu Rumburku Darka Švába (ČSDD), jak navrhovali policisté a státní zástupce. Kriminalisté navíc rozšířili Švábovo obvinění z útisku a podněcování k trestnému činu o vydírání. ČTK to řekl dozorující státní zástupce Lukáš Otipka.

Soud poslal do vazby místostarostu Rumburku Darka Švába
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule města Rumburk

"Soud shledal návrh důvodným, obviněný byl vzat do vazby koluzní, je dáno nebezpečí, že by mohl ovlivňovat svědky," řekl ČTK Otipka. Policie zadržela Švába v úterý na rumburské radnici. Podle Otipky bylo rozšířeno trestní stíhání o zločin vydírání. Švábovi nově hrozí dva až osm let vězení. Koho měl místostarosta vydírat, nechtěl Otipka říct. Z paragrafů trestního zákona, pro které je Šváb stíhán, ale vyplývá, že osmiletý trest za vydírání hrozí obviněnému "spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti". Švábův advokát Jan Menš odmítl k případu cokoli říct. "Jsem vázán mlčenlivostí," řekl Menš ČTK. Neřekl ani, zda jeho klient podá proti umístění do vazby stížnost.

Švába policie 29. listopadu obvinila z útisku a podněcování k trestnému činu. Rumburský politik podle kriminalistů při loňské pracovní poradě městských policistů pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Své požadavky údajně podpořil zastrašováním.

Podle starosty Rumburku Jaroslava Trégla (bezp.) Švábovo vazební stíhání chod města příliš neovlivní. "Jsem schopen, neříkám, že dlouhodobě, ty věci zastat," řekl ČTK Trégl.

Vedení města zatím ani nerozhodlo, zda svolá mimořádné jednání zastupitelstva. "Buď ho svolám sám, pokud se na tom s kolegy dohodnu, nebo pokud o to požádá více než třetina zastupitelů," doplnil Trégl. O situaci chce starosta jednat s radními a zástupci všech stran a hnutí, které v rumburském zastupitelstvu jsou.

Dvaačtyřicetiletý Šváb je považován za jednoho z nejvlivnějších místních politiků ve Šluknovském výběžku. Místostarostou za ČSSD se poprvé stal už jako sedmadvacetiletý, pak byl zvolen ještě třikrát. Zároveň řídí místní Lužickou nemocnici.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němcová: Putin je tisíckrát horší než zemětřesení v Turecku

16:36 Němcová: Putin je tisíckrát horší než zemětřesení v Turecku

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii pustila do kritiky rus…