Soud potvrdil platnost čtvrtmilionové pokuty pro Středočeský kraj

18. 4. 2017 10:57

Krajský soud v Brně potvrdil platnost čtvrtmilionové pokuty, kterou v listopadu 2015 uložil Středočeskému kraji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Je za chybný výběr strategického partnera na využití území v bývalém výcvikovém prostoru Mladá v Milovicích na Nymbursku. ČTK to zjistila z webu soudu. Původně měl kraj zaplatit milion korun, předseda ÚOHS Petr Rafaj ale pokutu snížil.

Soud potvrdil platnost čtvrtmilionové pokuty pro Středočeský kraj
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Firmy, které se do výběrového řízení hlásily, měly také povinnost demolovat některé stavby. Je to jeden z důvodů, proč měl být podle ÚOHS vypsán tendr podle zákona o veřejných zakázkách. Kraj se hájil tím, že součástí smlouvy s vybranou firmou není úplatné poskytnutí dodávek nebo služeb či úplatné provedení stavebních prací. Tuto argumentaci ale ÚOHS neuznal. Pozemek v Milovicích si pronajala od Středočeského kraje investorská firma Mladá RP, aby zde vybudovala investiční zónu. Měla také zajistit demolice.

Krajský soud v Praze loni počátkem října zakázal kraji nakládat s nemovitostmi v bývalém vojenském prostoru. Kraj firmě předtím vypověděl nájemní smlouvu, čemuž se Mladá RP brání.

Středočeský kraj uzavřel s Mladou RP nájemní smlouvu v roce 2010. Společnost měla podle ní areál využívat po dobu 40 let, za což zaplatila dopředu nájemné 25 milionů korun. Firma tvrdí, že má na odstranění hangárů a zchátralých panelových domů ještě dva roky. Podle kraje měly všechny stavby zmizet do pěti let od podpisu smlouvy, tedy do prosince 2015.

Bývalý vojenský prostor v Milovicích je největším brownfieldem v Česku. Demolice hangárů a zchátralých panelových domů, které tam zůstaly po odchodu sovětských vojsk v roce 1991, byly zahájeny na začátku roku 2014. Po úpravách území by měl v areálu na ploše více než 600 hektarů vzniknout prostor pro průmyslové využití.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …