Soud projedná případ údajného únosu disidenta příslušníky StB

22.10.2012 6:27

Pražský městský soud dnes projedná odvolání v případu údajného únosu disidenta Petra Placáka, ze kterého jsou podezřelí tři bývalí příslušníci StB. Obvodní soud pro Prahu 7 dvěma z nich uložil v květnu nepodmíněné tresty, jednomu podmíněný. Muži však jakoukoli vinu odmítají.

Soud projedná případ údajného únosu disidenta příslušníky StB
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Antonína Prchala a Ladislava Irovského, kteří údajně Placáka bili, soud nepravomocně poslal na 1,5 roku a na rok do vězení. Petru Vrbickému, který jim dělal řidiče, uložil dvouletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Muži Placáka podle obžaloby unesli, když v červnu 1989 protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce.

Prý dostal několik ran do břicha i kopanců do hlavy

Protestu se účastnilo asi 30 demonstrantů včetně tehdy pětadvacetiletého Placáka. Na místě už na něho podle obžaloby číhali čtyři příslušníci StB, odvedli ho do auta a odvezli desítky kilometrů daleko do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku. Tam mu poručili vystoupit.

Placák již dříve u soudu popsal, že tři z nich jej začali mlátit. Prý dostal několik ran do břicha i kopanců do hlavy. Následně mu muži podle něho vzali doklady a nechali ho v lese. Prchal zbil Placáka podle obvodního soudu také další den, když si přišel na služebnu pro zabavené věci. Poslední z údajných útočníků René Springer asi před dvěma lety zemřel.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…