Soud se šéfem Tatrovky podezřelým z korupce začne v červnu

17.05.2013 15:55

Dlouho očekávaný proces s šéfem automobilky Tatra Ronaldem Adamsem, který je podezřelý z korupce, začne u brněnského městského soudu 6. června. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková. Adamsovi hrozí až pět let vězení za to, že podle spisu nabídl úplatek 20 milionů korun za získání zakázky pro českou armádu.

Soud se šéfem Tatrovky podezřelým z korupce začne v červnu
Foto: acr.army.cz
Popisek: Vojenský vůz Tatra

Adams údajně nabídl úplatek při jednání o dodávce terénních vozidel armádě. Z korupce jej obvinil někdejší ministr obrany Martin Barták, který je rovněž v případu obžalován. O úplatku údajně hovořili na brněnském veletrhu IDET v roce 2009. Obžaloba je podle dostupných informací postavena právě na svědectví Bartáka. Manažer svoji účast na korupci odmítá.

Adams původně odmítal případ komentovat s ohledem na vyšetřování. Lidovým novinám později ale popsal zákulisní vyjednávání mezi Tatrou a zástupci státu. Připustil sice, že slova o úplatku zazněla, prý ale "jen testoval situaci". Policie podrobnosti k jeho stíhání nesdělila. Adams prý na veletrhu nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Bartákovi úplatek za to, že ministerstvo zadá Tatře další armádní zakázky.

Ke kauze Adams uvedl, že v únoru 2008 vedl několik jednání s vlivným obchodníkem a lobbistou Michalem Smržem, který mu údajně tlumočil žádost o úplatek z vysokých míst, který by zajistil bezproblémové dokončení dodávky 588 terénních vozidel české armádě za 2,7 miliardy korun. Bližší okolnosti k celé kauze by měly zaznít právě v připravovaném procesu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…