Soud zpřísnil režim v kauze Nečasové, vyslýchat bude operativce

15.01.2015 11:10

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zpřísnil bezpečnostní opatření při projednání kauzy někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství. V plánu jsou výslechy několika operativců tajné služby se skrytou totožností. Kromě vyloučení veřejnosti platí, že se novináři nesmějí zdržovat před jednací síní, ale až v chodbě za rohem. Nečasové a třem vojenským důstojníkům hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Soud zpřísnil režim v kauze Nečasové, vyslýchat bude operativce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová je vedena do soudní síně

Nečasová k soudu nedorazila, od úterý je z jednání omluvená. Přišli zbylí obžalovaní – exšéfové VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřice vypovídala od pondělí do středy, všichni vinu odmítli. Dnes vyslýchaní operativci měli za úkol sbírání informací. Svědci zřejmě nevstoupí do jednací síně, ale budou mluvit z jiné místnosti přes mikrofon. Předvolaných je údajně pět lidí.

Soudkyně pak hlavní líčení odročí na další termíny. Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, již dříve odhadoval, že by to mělo být nejdříve za měsíc.

Výslechy zpravodajců se týkají údajného sledování, které podle vyšetřovatelů zařídila v roce 2012 Nagyová. Údajně zneužila rozvědku ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase Radky. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Nagyová podle státního zástupce pak ještě na jaře 2013 nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády.

Čtveřice obžalovaných vinu již dříve odmítla. Nečasová zatím s novináři nehovořila, mluví za ni její advokát Eduard Bruna. Kovanda tvrdí, že se nejednalo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst".

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové

Pohůnek ve středu po výslechu novinářům řekl, že se mu těžko vysvětluje práce rozvědky žalobcům, kteří jí podle něj nerozumí. Páleník si je jistý, že nikdo rozvědku nezneužil a nebyl porušen zákon. Podle informací dnešního Práva řekl soudu, že sledování manželky Radky si objednal sám tehdejší premiér Nečas. Případ vedl k pádu jeho vlády. Nečasové za zneužití tajné služby hrozí až pět let vězení. Radka Nečasová by měla být stejně jako její exmanžel v budoucnu vyslechnuta soudem jako svědek.

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami – Nečasová je obviněna také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme všichni blbci? S Jaromírem Soukupem je to úplně jinak. Nejde do politiky, má ďábelský nápad, objevilo se

21:26 Jsme všichni blbci? S Jaromírem Soukupem je to úplně jinak. Nejde do politiky, má ďábelský nápad, objevilo se

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup před pár dny oznámil, že se vrhá do politiky. Řada kom…