Soudce brání Hudce: Je to vina policie, čísla lze těžko ověřovat

20.06.2011 18:39

Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra pro Český rozhlas řekl, že má v případu kolem výpisů telefonních rozhovorů, které shromažďoval detektiv z cizinecké policie Marian Hudec, pravdu spíše ministr vnitra Jan Kubice. Ten totiž míní, že v kauze jde o selhání všech stupňů trestního řízení a nejde tak jen o pochybení soudce.

Soudce brání Hudce: Je to vina policie, čísla lze těžko ověřovat
reklama

„Blíže pravdě je ministr vnitra. Vím totiž, v jaké svízelné situaci se soudce často nachází. Jedná se většinou o zvlášť závažné zločiny, to znamená, že informace o telefonních číslech, které používají podezřelí, často pocházejí od spolupracovníků policie, kteří pracují v utajení, nebo dokonce ze zločinecké struktury. A takto to policista uvede do žádosti, kde třeba napíše soupis několika čísel. Já sám jsem povoloval soupis 27 čísel na jednu osobu," řekl Vávra v rozhovoru pro Český rozhlas s tím, že si nikdy nemůže soudce zkontrolovat, jaké číslo je na tu nebo onu konkrétní osobu.

Sledujeme téma Nelegální sledování telefonů

„Nedovolím si tak tvrdit,  že by v této věci byla špatná kontrola nebo nějaká přehlédnutelnost," vysvětloval dále Vávra údajně těžkou situaci soudce při vyřizování obdobných případů.

Za cestu do budoucna považuje, aby každý z policistů, státních zástupců i soudců věděl, že zpětně bude jejich postup prověřován z pohledu, jak pracoval s informacemi. „Nebo ano, zakažme anonymní telefony na předplatní karty, řekněme, že každý musí být v nějakém telefonním seznamu. To asi těžko se můžeme k takové situaci vracet," dodal v rozhovoru Vávra.

Bývalý vyšetřovatel: Nejvíc selhala policie

Advokát a bývalý policejní vyšetřovatel korupčních případů Václav Láska také označil za velmi obtížné připsat selhání v takových případech soudcům. Vina je podle něj spíše na straně policie.

„Je chyba, pokud se odpovědnost svalí na stranu soudců. Soudce to nemá možnost jakkoliv kontrolovat. Myslím, že odpovědnost je jednoznačně na straně příslušné policejní složky. V  daném případě cizinecké policie, která má mít metodiku, jak zpětně kontrolovat, jestli nedochází ke zneužívání těchto informací. Buďto se ta metodika nedodržuje, anebo je špatná," myslí si Láska.

Za nepravděpodobné pak považuje tvrzení Mariana Hudce, že je "jen takový okresní šmudla" a neměl tušení, komu patří čísla, která si nechal prověřit. „Je to téměř vyloučené, ale pokud se ty inkriminované telefony dostaly panu Hudcovi, a požádal o ně v souvislosti s vícero případy několikrát, tak je velmi nepravděpodobné, že by byl i několikrát uveden v omyl," řekl dále Láska.

Oprávnění k získání odposlechů a telekomunikačních informaci je ale pro policii podle něj velmi žádoucí. „Policie je potřebuje a nemůže se bez nich obejít. Ovšem policie si sama musí nastavit takové principy, aby si pohlídala zneužití," dodal Láska.

Hudec prý nevědel, komu čísla patří

Podle dnešní Mladé fronty Dnes zjistila inspekce ministra vnitra, že detektiv z cizinecké policie Marian Hudec shromažďoval výpisy telefonních rozhovorů. Kromě předsedy Ústavního soudu sledoval i nejbližší spolupracovníky prezidenta Václava Klause. Kancléře - Jiřího Weigela a tajemníka Ladislava Jakla. Samotný šéf resortu Jan Kubice považuje zmíněnou kauzu za špičku ledovce a selhání všech stupňů trestního řízení. Podle premiéra Petra Nečase jsou na vině především soudci, kteří sledování povolují.

Deník informoval o odposleších už v sobotu. Varnsdorfský policista si údajně nechával posílat výpisy telefonních hovorů předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, právníka ČSSD Miroslava Jansty nebo manažera společnosti ČEZ Daniela Rouse.

Více:

MfD se k informacím dostala během pátrání po aktivitách bezpečnostní agentury ABL. Hudec měl být členem vyšetřovacího týmu, který se zabýval případem kamerunského obchodníka s lidmi. Do vyšetřovacího spisu přidal čísla některých významných lidí a soudci napsal, že jsou podezřelá a důležitá pro vyšetřování případu. Soud poté povolil vydání telefonních výpisů. Hudec se hájí tím, že prý nevěděl, komu čísla patří.Související:
Bárta se brání: Nemám se sbíráním výpisů z mobilů nic společného
Laik neodhalí sledování ani odposlech, říká bývalý šéf vojenských zpravodajců 
Novináři MF Dnes jsou neobjektivní. Budeme se soudit, říká ABL

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…