Soudce je zásahem v ČT zděšen. Odnášet materiály jsem nepovolil, tvrdí

14.03.2011 20:18

Muž, který zásah v ČT nařídil, je jeho výsledkem zděšen. Ozbrojenci prý nebyli pověřeni tím, aby z televize odnášeli materiál, pro který si původně nepřišli.

Soudce je zásahem v ČT zděšen. Odnášet materiály jsem nepovolil, tvrdí

Páteční vpád ozbrojenců do České televize vyděsil nejen českou veřejnost a politiky, ale třeba také soudce Kryštofa Nového, který příkaz k prohlídce ČT vydal.

Zákrok ozbrojených vojáků se podle něho musí vyšetřit. Nový se totiž obává, že ozbrojenci  zneužili jeho povolení k získání novinářských informací a zdrojů. Například k zabavení pytlů dokumentů prý vůbec neměli oprávnění.

Proč vystěhovávali? Nechápu, stěžuje si soudce

"Já jsem vydal povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně jeho kopií či třeba šanonu, v němž byl. A nikoliv k vystěhování celé kanceláře. Kladu si otázku, zda zasahující policisté projevili absolutní neznalost a ignoraci zákona, či zda úmyslně nezneužili příkaz soudu k prohlídce prostor kanceláře číslo 145, a to za situace, kdy věděli, že kancelář užívají tři redaktoři. Tedy nikoliv jen Karel Rožánek, který měl dokumentem disponovat," řekl deníku MF Dnes Nový.

Více o tématu ozbrojenci v ČT

Soudce kritizuje ale i samotný vpád ozbrojené jednotky do ČT. "Očekával jsem, že přijdou do televize čtyři neozbrojení důstojníci v uniformách, prokážou se povolením soudu a pokusí se v poklidu zabavit jeden listinný důkaz. Pokud by jim nebylo vyhověno, tak zavolají státní policii. Místo toho se stalo to, co všichni viděli.. Jsem z toho zaskočen. Za 19 let kariéry jsem tohle nikdy nezažil," řekl pro deník soudce Nový.

Vojenská policie obsadila objekt zpravodajství ČT v pátek večer. Ozbrojenci vtrhli do kanceláře redaktora Karla Rožánka, kde hledali dokument k případu exšéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Ten ale nenašli. A tak si odnesli alespoň jiné listiny.

Více čtěte:

Vondra musí odstoupit. Za páteční razii je odpovědný, tvrdí Paroubek

Šťastný je v šoku: Nepochopitelná demonstrace síly v ČT

Vondra: Kukly a samopaly v ČT, to by mě nenapadlo

K obraně před bezprávím stačí mít televizi, podotkl Sokol

reklama

autor: jas

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…