Soudruhu umělče, pročs to podepsal? Takto se Čenský, Bartoška a Zagorová předvedli na StB, shrnuje bulvár

02.10.2017 8:34

V roce 1989 spatřil světlo světa manifest Několik vět. Po lidech, kteří manifest četli a podepsali, šla komunistická Státní bezpečnost, která chtěla vědět, proč ten či onen podepsal a zda je ochoten se za svůj odpudivý čin proti komunistickému režimu řádně kát. Deník Blesk přinesl informace z archívů StB, které naznačují, jak se tehdy chovali někteří umělci – třeba herec Jan Čenský.

Soudruhu umělče, pročs to podepsal? Takto se Čenský, Bartoška a Zagorová předvedli na StB, shrnuje bulvár
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

Princ z filmových pohádek Jan Čenský byl vyslýchán v srpnu 1989 a Státní bezpečnosti sdělil, že manifest Několik vět podepsal, aniž by tak úplně rozuměl tomu, co se tam píše. Oslovila ho prý myšlenka ochrany životního prostředí a ochrana práv věřících. Zato o politických vězních nic nevěděl.

„Vůbec jsem nepředpokládal, že výzva bude použita k protistátním záměrům. To, že kolem ní bude vytvořena taková propagační kampaň ze strany rozhlasových stanic Svobodná Evropa a Hlas Ameriky jsem vůbec nepředpokládal...,“ sdělil komunistickým agentům herec.

Anketa

Je Milan Chovanec dobrý ministr vnitra?

7%
93%
hlasovalo: 5122 lidí

Zpěvačka Hana Zagorová se StB vymlouvala, že manifest četla jen zběžně, což je jistě její chyba, ale žádnou protistátní činnost v textu neviděla. Herci Jiří Bartoška či Svatopluk Skopal naproti tomu jasně řekli, že si manifest přečetli a souhlasí s ním.

V té době mladík a pozdější politik Alexandr Vondra zvolil jinou cestu. Odmítl vypovídat. Zdůrazňoval Státní bezpečnosti jen to, že petiční právo je zahrnuto v ústavě socialistického Československa. Stejný postup uplatnil také pozdější prezident Václav Havel, který později skončil ve vězení. Co řekl Havel o osobách, které stojí za manifestem?

„Je mi o nich známo, že jejich úmyslem nebylo vyvolat destabilizaci v naší zemi, z čehož jsou obviňováni. Dále je mi o nich známo, že na základě právních expertíz vycházeli z úvahy, že jde o naplnění petičního práva zaručeného ústavou. Odmítám tyto osoby konkrétně jmenovat,“ řekl vyšetřovatelům pozdější prezident.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …