Souputníci Natálie Gorbaněvské: Neopouštějte Ukrajinu!

29.12.2014 11:06

Filolog Viktor Fajnberg na blogu Aktuálně.cz nedávno zveřejnil výzvu přátel a souputníků Natálie Gorbaněvské, se kterou v roce 1968 byl na Rudém náměstí v Moskvě a protestoval proti násilí a vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Na veřejnost se autoři výzvy obracejí s emotivním apelem: Neopouštějte Ukrajinu! „Chování ruského režimu je nejen agresí vůči Ukrajině, ale i hrozbou pro samotné Rusko, porušením mírových vztahů mezi evropskými národy,“ píše se v prohlášení.

Souputníci Natálie Gorbaněvské: Neopouštějte Ukrajinu!
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci

„Vlast v ohrožení! Naše tanky jsou v cizí zemi.“ Těmito slovy odpověděl na invazi do Československa ruský básník Alexandr Galič. Píše se ve výzvě zveřejněné při příležitosti mezinárodní konference ve Wrocławi.

Dnes podle autorů mohou znovu Rusové právem opakovat tato slova. 25. srpna roku 1968 osm občanů Sovětského Svazu, mezi nimi Natálie Gorbaněvská, vyšlo na Rudé náměstí v Moskvě, aby protestovali proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. „Zazněl hlas svobodného Ruska, hlas lidí, kteří se nemohli smířit se lží režimu,“ dodávají.

Celý text výzvy ZDE:

„My, účastníci mezinárodní konference „Dny památky Natálie Gorbaněvské“ ve Wroclawi, vyzýváme národy Ruska, aby nepodporovaly režim, který vede ke katastrofě,“ vyzývají.

Chování ruského režimu je podle nich nejen agresí vůči Ukrajině, ale i hrozbou pro samotné Rusko, porušením mírových vztahů mezi evropskými národy.

„Obracíme se na vlády i občany svobodného světa, neopouštějte Ukrajinu. Zastavte ruskou agresi,“ píší a požadují rovněž propuštění všech politických vězňů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…