Souzený imám, takhle ho dostali, říká Slonková. Byl opatrný, ale...

09.01.2020 13:10

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh stojí před soudem, za to že sháněl v české muslimské komunitě peníze pro teroristy z Islámského státu. Sám soud označil za divadlo a zdůraznil, že se necítí vinen, protože neuznává legitimní syrskou vládu a teroristy Islámského státu nepovažuje za teroristy. Novinářka Sabina Slonková k imámově kauze přidala jeden zvláštní rozměr. Rozměr, který ukazuje, jak nebezpečné je věřit v sílu moderních technologií.

Souzený imám, takhle ho dostali, říká Slonková. Byl opatrný, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud se zabýval případem bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra a švagrové. Trojice čelí obvinění z účasti na teroristické skupině, z podpory a propagace terorismu a z financování terorismu
reklama

Někdejší pražský imám Samer Shehadeh usedl na lavici obžalovaných, kde se zpovídá z podpory terorismu. Sám však soud označuje za divadlo, jasně dává najevo, že ho neuznává a zdůrazňuje, že teroristy z Islámského státu, pro které sháněl peníze, za teroristy nepovažuje. Na své počínání je naopak hrdý a věří, že by stejným způsobem měl jednat každý muslim.

Anketa

Prospěla existence TOP 09 české demokracii?

4%
96%
hlasovalo: 22522 lidí

Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz napsala  že Shehadehův případ ukázal ještě jednu věc. Ukázal, jak je nebezpečné svěřovat informace, které chcete udržet v tajnosti, moderním komunikačním aplikacím.

Jako stěžejní důkazy proti Shehadehovi obžaloba shromáždila desítky dokumentů z jeho šifrované komunikace. Někdejší imám byl sice obezřetný, komunikoval přes telefon a počítač skrze zabezpečené aplikace jako byl třeba WhatsApp, netušil ale, že v té době už je bezpečnostní složky dokázaly prolomit. Tajné služby a následně policie tak dokázaly zmapovat síť Shehadehových kontaktů, které pode obžaloby zahrnovaly i hlavy teroristických organizací. A současně měly detailní přehled o tom, co plánuje,“ napsala Slonková.

Není přitom bez zajímavosti, že Shehadeh Slonkové už v roce 2016 tvrdil, že ví o tom, že se o jeho aktivity zajímá česká policie. Nabízí se proto otázka, proč nejednal ve větším utajení a spoléhal se na to, že ho ochrání aplikace WhatsApp.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Mádle, kluku, mám chuť tě proplesknout! Herec nebude rád

12:24 Jiří Mádle, kluku, mám chuť tě proplesknout! Herec nebude rád

Kampaň Jiřího Mádla pro pomoc seniorům už stihla urazit herečku Jaroslavu Obermaierovou svým názvem.…