Špína a spodina! Na závěr výročí srpna 68 se pohádali Jakub Janda a Jiří Ovčáček

22.8.2017 7:10 dop.

Mluvčí prezidenta Zemana a analytik Evropských hodnot Jakub Janda se každý po svém vyjádřili ke 49. výročí 21. srpna 1968, k invazi sovětských a dalších spřátelených vojsk do Československa. Bylo to ostré.

Špína a spodina! Na závěr výročí srpna 68 se pohádali Jakub Janda a Jiří Ovčáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček je prý smutný z toho, co vidí. Nelíbí se mu, že si „elity“ a média hlavního proudu uzurpovaly jediný správný výklad dějin. Tyto elity se podle Ovčáčka postaraly např. o to, aby 15. březen 1939 upadl v zapomnění.

„V posledních letech čelíme agresivnímu pokusu pražské kavárny, mainstreamových médií a politických neziskovkářů zprivatizovat si úhelné dějinné okamžiky a klíčové osobnosti,“ napsal Ovčáček na sociální síti Facebook.

Tito vykladači jedné pravdy podle Ovčáčka předkládají jediný „správný“ výklad dějin. Platí to u roku 1989, 1968 a 1939. Problém podle Ovčáčka je, že na březen 1939 se prý naše elity pokouší zapomenout.

Anketa

Jste pro vykoupení a zbourání prasečáku v Letech?

3%
97%
hlasovalo: 9274 lidí

„Svou aktivitou poškozují odkaz událostí i osobností, protože staví po vzoru předlistopadových vládců modly podobné nedotknutelnému ‚vítězství pracujícího lidu‘. A stejně jako těmto vládcům se i současným privatizátorům onen lid jaksi vytratil ze zřetele,“ pokračoval mluvčí. 

Bez aktivity lidí by přitom nedošlo ani k pohybům roku 1968, ani k sametové revoluci roku 1989, připomněl nakonec mluvčí.

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty si ale všiml, že zatímco Ovčáček se ke 21. srpnu 1968 vyjádřil, sám prezident Zeman mlčel. „Miloš Zeman jako správný ruský kolaborant věnoval výročí invaze a dvacetileté okupace tichou vzpomínku,“ napsal analytik ironicky. Ovčáčka tím zvedl ze židle. „Morální špína a spodina promluvila,“ okomentoval Jandova slova hradní mluvčí. Janda mu však obratem vrátil úder. „Pan mluvčí to nepochopil. Pointa právě je, že nepromluvila,“ odepsal Janda.

Jiří Ovčáček doslova napsal:

V posledních letech čelíme agresivnímu pokusu Pražské kavárny, mainstreamových médií a politických neziskovkářů zprivatizovat si úhelné dějinné okamžiky a klíčové osobnosti.

Vykladači jediné pravdy si uzurpují výklad 21. srpna 1968, 17. listopadu 1989 nebo třeba Václava Havla. Neváhají sáhnout ke zneužití v současném politickému boji, ke kádrování, k osočování z neideovosti a z podrývání naší skutečnosti.

Svou aktivitou poškozují odkaz událostí i osobností, protože staví po vzoru předlistopadových vládců modly podobné nedotknutelnému "vítězství pracujícího lidu".

A stejně jako těmto vládcům se i současným privatizátorům onen lid jaksi vytratil ze zřetele.

Přitom právě lid vzdoroval v srpnu 1968 v ulicích, bez lidu by nebyla listopadová revoluce a bez tlaku lidu by nebyl Václav Havel prezidentem.

Zbývá dodat smutný fakt, že připomínka 15. března 1939 byla zmíněnými privatizátory určena k postupnému zapomnění.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

9:51 Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

„Chce mít vláda další měsíce ve funkci ředitele zpravodajských služeb osobu bez prověrky, kterou má …