Spisovatelka Obermannová se rozepsala o Nohavicovi a šaškovských rolničkách na Hradě

23. 9. 2017 12:44

Spisovatelka Irena Obermannová se v sobotní MF Dnes vyjádřila ke kauze státního vyznamenání pro Jaromíra Nohavicu. Prezident Miloš Zeman oznámil, že tomuto populárnímu písničkáři udělí státní vyznamenání. Irena Obermannová má za to, že by si Nohavica vyznamenání zasloužil. Je tu však jedno „ale“.

Spisovatelka Obermannová se rozepsala o Nohavicovi a šaškovských rolničkách na Hradě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu

Irena Obermannová má za to, že den udílení státních vyznamenání může být dnem, kdy si můžeme říct, že máme na co být hrdí. Že jsou našimi spoluobčany lidé, kteří něco dokázali. Že nemusíme pořád jen „švejkovat“, nadávat na stát a shazovat se. To, jakým způsobem přistupuje k udělování vyznamenání prezident Miloš Zeman, je však podle spisovatelky problematické.

„Protože třeba takové slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě jaksi zvoní rolničkami šaškovými. Nechci se vyjadřovat k osobě českého prezidenta, nezajímá mě. Beru si na paškál vlastní obřad udílení státních cen v den založení československého státu 28. října. Protože kdy jindy bychom měli být důstojní, hrdí a možná i patetičtí. Kdy jindy bychom měli vzdát hold nejlepším lidem, které naše země má. Byl by to lék na malou sebedůvěru naší malé zemičky s obřím mindrákem. Jenomže není. Jak by také mohl, když se právě tento akt národní hrdosti proměnil ve směšnou šaškárnu, kdy jsou mnohdy odměňováni lidé, kterých si člověk nechce a nemůže vážit a jejichž medaile se tak stává výsměchem státní důstojnosti,“ píše v komentáři Obermanová.

Dobrým příkladem může být udělení státního vyznamenání Jaromíru Nohavicovi. To je písničkář, jenž tvoří originální texty, někdy humorné, někdy posmutnělé a dalo by se říci, že si státní vyznamenání zaslouží. Je tu však jedno „ale“.  O Nohavicovi se všeobecně ví, že aktivně spolupracoval s komunistickou státní bezpečností. Kdyby alespoň přišel a řekl by, že toho lituje, že o tom přemýšlí a ví, že něco udělal špatně, vyznamenání by si zasloužil. Jenže on o svém počínání mlčí. A to je podle spisovatelky chyba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…