Spojenci zničili v Sýrii další nejméně tři rafinerie v rukou IS

28.09.2014 14:50

Letecké údery koalice vedené Spojenými státy dnes zničily tři ropné rafinerie, které na severu Sýrie u hranic s Tureckem kontroluje radikální hnutí Islámský stát (IS). Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně a má v Sýrii síť informátorů.

Spojenci zničili v Sýrii další nejméně tři rafinerie v rukou IS
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt
reklama

Koalice složená z USA a pěti arabských států už ve čtvrtek a v pátek zničila nejméně 12 rafinérií, které jsou v rukou IS v ropné provincii Dajr az-Zaur. Extremisté z IS ovládají většinu této provincie.

V noci na dnešek byly podle agentury AFP zničeny nejméně tři další malé rafinerie, které má pod kontrolou IS a které leží severně od města Rakka. Tato bašta ozbrojenců IS je od 23. září hlavním terčem bombardování spojeneckých sil. Zasažena byla dnes i čtvrtá rafinerie, avšak rozsah škod zatím není jasný.

Islámský stát do začátku leteckých úderů produkoval více ropy než syrská vláda

Syrská organizace poznamenala, že IS získává peníze prodejem ropy tureckým obchodníkům. „Koalice chce takto zničit ekonomiku IS, hybnou sílu války," dodala SOHR.

Islámský stát do začátku leteckých úderů produkoval více ropy než syrská vláda. Džihádisté podle Damašku dosahovali denní produkce až 80.000 barelů, zatímco vláda jen 17.000 barelů. V důsledku zahraniční letecké intervence ale čerpání ropy ze strany hnutí IS prakticky ustalo, uvádějí zdroje AFP.

Americké letouny útočí i na pozice IS v sousedním Iráku, kde islamisté rovněž obsadili rozsáhlá území. V této kampani pomáhá Američanům vojenské letectvo z Francie, Belgie, Británie a Dánska. O průběhu a dopadech této kampaně ale není mnoho informací.

Hnutí IS se objevilo v roce 2013 v době vrcholícího konfliktu mezi syrskou vládou a ozbrojenou opozicí. Hnutí je dobře organizované i financované a od té doby rychle obsadilo v Sýrii a v Iráku rozsáhlá území, na kterých terorizuje obyvatelstvo. Z oblastí již odešly statisíce uprchlíků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…