Společnost se rozpadá. Ale kolaps nemusí být špatný, tvrdí Miroslav Bárta

28.04.2023 10:39 | Ze sítí

Egyptolog Miroslav Bárta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hovořil o tom, v jaké fázi se svět nachází a sdílel přesvědčení, že pokud by přišel kolaps či bankrot může to být pro populaci pozitivní efekt. „Hluboké, vše měnící krize, tradičně zvané kolaps, jsou v tomto smyslu očistné, protože systém zbavují nefunkčních částí a umožňují jeho regeneraci a nový růst,“ říká.

Společnost se rozpadá. Ale kolaps nemusí být špatný, tvrdí Miroslav Bárta
Foto: Lucie Sýkorová
Popisek: Přední český a světový egyptolog, profesor Miroslav Bárta

Díky kolapsu se podle Bárty lidem otevírá šance nastavit nové a lepší systémy. „Kolaps je skutečně obvykle jenom velký propad ve zdrojích, společnost se rozpadá, protože věci, které fungovaly, fungovat přestávají. Svým způsobem je to pozitivní, protože to lidem umožňuje najít nová řešení, nastavit systém znovu, aby mohli růst,“ popisuje egyptolog, jakou má kolaps či bankrot pro stát pozitivní stránku.

Zároveň však zdůraznil, že civilizace je závislá na technologiích. „Záleží, kdy se najdou zdroje pro růst, kdy to dovolí třeba přírodní prostředí. V minulosti byly civilizace na přírodním prostředí závislé mnohem víc než my dnes, spoustu věcí můžeme modifikovat, zlepšovat pomocí technologií,“ dodal v pořadu 360°.

Nyní podle podle něj máme dostatek energií, poznání i předpokladů k tomu, abychom udělali „pozitivní skok“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nic nového., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 28.04.2023 11:32:45
Režimy vznikají a zanikají na základě své vlastní ideologie.Např.Masaryk se zasloužil o stát,vlastní měnu a o rozhodování se o nás vygenerováním toho nejlepšího ze svého středu .Po 105 letech se nacházíme v situaci,kdy kolaboranti a škůdci země,to nejhorší z nejhoršího, usilují o zrušení měny,rozhodování o republice zaprodali Bruselu a potlačujeme přirozená práva obyvatel.Slova jako svrchovaný stát,mír,národ,rodiče atd. jsou na hraně kriminalizování.Neveselý pohled do budoucna.Musíme o vše přijít,aby po letech destrukce lidé pocítili touhu být zase svobodné bytosti.S těmi,co dnes urvali moc to ovšem nepůjde.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…