Spor o majetek Schwarzenbergů trvá. Rozhodl o tom Ústavní soud

21.11.2012 15:41

Justice musí znovu řešit, kdo je dědicem hlubocké větve šlechtického rodu Schwarzenbergů. Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti Alžběty Pezoldové, vnučky posledního držitele panství Adolfa Schwarzenberga. České soudy dosud za dědice považovaly Karla Schwarzenberga, nevlastního bratra Pezoldové. V dědickém řízení jde hlavně o hrobku v Domaníně u Třeboně, vydání zbytku obrovského majetku brání speciální zákon.

Spor o majetek Schwarzenbergů trvá. Rozhodl o tom Ústavní soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentskou kandidaturu Karla Schwarzenberga přišla podpořit řada známých osobností

Pezoldová dnešní nález přivítala s radostí. Podle jejího právníka Petra Meduny jde o morální satisfakci za dřívější nepříznivé verdikty a příležitost znovu uplatňovat práva Pezoldové v dědickém řízení, z něhož byla neprávem vyloučena. Podle advokáta Petra Vyroubala, jenž zastupoval Karla Schwarzenberga, dnešní nález nemá žádný přímý dopad na vlastnické vztahy. "Ano, paní Alžběta Pezoldová dostane opět možnost uplatnit své argumenty. To je vše," uvedl Vyroubal.

Česká justice prý porušila právo

Pezoldová je dcera Jindřicha Schwarzenberga, což byl dědic Adolfa Schwarzenberga. Jindřich ale v závěti kvůli starým rodovým zvykům dal přednost mužskému dědici, svému adoptivnímu synu Karlovi z orlického majorátu.

Závěťmi Adolfa a Jindřicha se při rozhodování o schwarzenbergském majetku řídila rakouská justice. Okresní soud v Českých Budějovicích pak podle instrukcí Nejvyššího soudu rozhodl, že výsledky rakouského dědického řízení jsou závazné i v Česku a že ve věcech dědictví hlubocké větve rodu bude stát jednat s Karlem Schwarzenbergem. Ústavní soud dnes rozhodl, že česká justice při tom porušila právo Pezoldové na soudní ochranu, protože dostatečně neprověřila její argumenty.

Spor se nyní vrací k českobudějovickému okresnímu soudu. "Je na obecných soudech, aby s ní (Pezoldovou) jednaly jako s účastníkem, anebo aby s řádným odůvodněním řekly, proč tím vedlejším účastníkem vedle Karla Schwarzenberga není," řekla ČTK ústavní soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Pezoldová vede desítky sporů s českým státem i se svým nevlastním bratrem

Rodinnou hrobku v Domaníně u Třeboně Schwarzenbergům v minulosti přiřkl Ústavní soud. V katastru nemovitostí je hrobka nyní připsána Adolfu Schwarzenbergovi, zemřelému v roce 1950. O zbývající rodový majetek Pezoldová dosud bojovala marně. Jeho vydání brání speciální zákon z roku 1947, takzvaný lex Schwarzenberg, jímž majetek přešel na stát. Vstup do dědického řízení by však pro Pezoldovou i přesto znamenal úspěch. Mohla by jej využít v dalších majetkových sporech.

Na orlickou větev rodu zvláštní zákon nedopadal, Karel Schwarzenberg proto její majetek získal v restitucích zpět. O majetek hlubocké větve neusiloval. Podle Pezoldové to byla chyba, údajně tím porušil Jindřichovu závěť a pozbyl dědická práva. Jindřich si přál, aby Karel majetek získal zpět, jakmile to umožní změna poměrů v českých zemích.

Pezoldová vede desítky sporů s českým státem i se svým nevlastním bratrem, a to jak v Česku, tak v Rakousku. Počátkem listopadu Pezoldová v Rakousku prohrála důležitou dědickou při. Tamní nejvyšší soud rozhodl, že si Karel Schwarzenberg může ponechat zděděné zámky a usedlosti v Rakousku a Bavorsku. I v Rakousku Pezoldová argumentovala tím, že Karel Schwarzenberg nedodržel podmínky závěti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…