Spory v koalici kvůli uhlí. ČSSD po nabídce spolupráce Zeleným tlačí na jeho dřívější konec

02.02.2021 22:45

Ve vládní koalici to vře kvůli konci těžby uhlí, rozhodování o něm kabinet v pondělí odložil. Sociální demokracie chce útlum uhlí o pět let dříve, tedy v roce 2033. Poradní uhelná komise doporučovala, aby se s využíváním uhlí skončilo k roku 2038, informují Novinky.

Spory v koalici kvůli uhlí. ČSSD po nabídce spolupráce Zeleným tlačí na jeho dřívější konec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Věc odklonu od uhlí ministři v pondělí neprojednali a přepustili ji do meziresortního připomínkového řízení. Proti doporučenému termínu v roce 2038 vystoupili sociální demokraté.

Předseda ČSSD Jan Hamáček o dřívějším útlumu uhlí hovořil už na víkendovém sjezdu Strany zelených, se kterou ČSSD zvažuje volební spolupráci. „Chci, aby naši ministři odmítli málo ambiciózní závěry uhelné komise. Chceme, aby rokem odklonu od uhlí se stal už rok 2033,“ uvedl Hamáček.

Více ZDE.

V pondělí se pak podobně vyjádřila ministryně práce Jana Maláčová a podpořil ji v tom ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, podle kterého okolo konce uhlí zůstává řada otazníků. Termín 2033 podporují ekologové.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který rozhodnutí o útlumu uhlí v roce 2038 coby jeden z předsedů uhelné komise prosadil, upozornil, že rok 2038 byl kompromis. Připomněl, že na roce 2038 se v pondělí ráno na tripartitě jednomyslně shodli zástupci podniků i odborů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

16:02 „Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

Po sociálních sítích koluje obrázek s jednoduchým návodem, jak zabít premiéra Andreje Babiše. Obráze…