Srocují se tam! Samé Rusko a Čína... Ale co BIS napsala o pražské Klinice, najdete jen zde

4. 12. 2018 8:21

Pražský politik Alexander Bellu (ODS) si povšiml výroční zprávy BIS za rok 2017. Je v ní totiž psáno i o autonomním centru Klinika, jemuž se Bellu jakožto starosta městské části Praha 3 věnoval.

Srocují se tam! Samé Rusko a Čína... Ale co BIS napsala o pražské Klinice, najdete jen zde
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na pražském náměstí Republiky se konala levicová demonstrace Žít, ne dřít. Zúčastnili se i zástupci Kliniky
reklama

„Výroční zpráva BIS za rok 2017, kterou civilní kontrarozvědka vydala dnes, znovu potvrzuje nebezpečí plynoucí z tzv. Kliniky,“ poznamenal Bellu.

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23567 lidí

Následně z výroční zprávy ocitoval. „Jedním z hlavních mobilizačních témat anarchoautonomních a trockistických skupin zůstala podpora squatterských aktivit. Kolektiv Autonomního sociálního centra Klinika (Klinika) ignoroval rozhodnutí soudu a majetek Správy železniční dopravní cesty nadále nelegálně obýval. Klinika tak byla stále místem působení a setkávání sympatizantů z širokého spektra krajní levice, ale také různých lidskoprávních aktivistů. Vedle toho představovala i významný prvek pro rozvíjení a posilování mezinárodních vztahů české krajně levicové scény,“ konstatuje Bellu z výroční zprávy.

Další výstupy ze zprávy BIS ZDE

„Je potřeba, aby klinika byla co nejdříve v souladu s vydaným soudním rozhodnutím vyklizena a přestala tak být základnou pro levicové extremisty,“ dodal.

Fotogalerie: - Klinika žije, boj pokračuje

Solidární pochod za zachování centra Klinika, kter...
Solidární pochod za zachování centra Klinika, kter...
Solidární pochod za zachování centra Klinika, kter...
Solidární pochod za zachování centra Klinika, kter...
Solidární pochod za zachování centra Klinika, kter...
Solidární pochod za zachování centra Klinika, kter...

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podal minulý měsíc dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) ve sporu o přibližně 360 000 korun. Peníze žádal od Autonomního sociálního centra Klinika a jeho zástupkyně Terezy Virtové, a to za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti v Praze 3 v roce 2016. Podle pravomocného rozsudku Klinika peníze platit nemusí. Podle jiného verdiktu však má objekt vyklidit.

NS převzal dovolání majetkového úřadu spolu se spisem před několika dny, zjistila ČTK z justiční databáze.

Stát chtěl peníze za období od března 2016, kdy aktivistům skončila smlouva o roční výpůjčce objektu v pražské Jeseniově ulici, do začátku října téhož roku, kdy nemovitost získala Správa železniční dopravní cesty. Aktivisté se podle žaloby užíváním budovy a pozemku obohatili na úkor státu. Klinika tehdy neplatila nájemné, hradila ale tisícikorunu denně za porušení smlouvy.

Právník Kliniky argumentoval tím, že autonomní centrum sloužilo ku prospěchu veřejnosti a nevytvářelo žádný zisk. Obohatit se tak nemohlo. Aktivisté ve sporu viděli snahu o zastrašení kolektivu.

Soudy v jiném řízení rozhodly, že aktivisté musí objekt vyklidit a uvolnit ve prospěch Správy železniční dopravní cesty, která jej chce užívat. Rozhodnutí potvrdil Nejvyšší i Ústavní soud. Klinika zatím funguje. V uplynulých letech pořádala přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy.

Celý příspěvek Alexandera Bellu:

Výroční správa BIS za rok 2017, kterou civilní kontrarozvědka vydala dnes, znovu potvrzuje na nebezpečí plynoucí z tzv. Kliniky.

Cituji z výroční zprávy: „Jedním z hlavních mobilizačních témat anarchoautonomních a trockistických skupin zůstala podpora squatterských aktivit. Kolektiv Autonomního sociálního centra Klinika (Klinika) ignoroval rozhodnutí soudu a majetek Správy železniční dopravní cesty nadále nelegálně obýval. Klinika tak byla stále místem působení a setkávání sympatizantů z širokého spektra krajní levice, ale také různých lidsko-právních aktivistů. Vedle toho představovala i významný prvek pro rozvíjení a posilování mezinárodních vztahů české krajně levicové scény.“

Je potřeba, aby klinika byla, co nejdříve v souladu s vydaným soudním rozhodnutím vyklizena a přestala tak být základnou pro levicové extrémisty.

Celá kapitola o levicovém extremismu z výroční zprávy BIS: 

Levicový extremismus

Levicově extremistická scéna nepředstavovala bezpečnostní riziko pro ohrožení demokratického zřízení ČR. Nadále byla silně fragmentovaná, bez výraznějších postav, které by ji jakkoliv sjednotily, členská základna jejich platforem zůstala slabá. Její stoupenci upozadili své veřejné aktivity a soustředili se na pořádání nejrůznějších akcí menšího rozsahu zaměřených dovnitř hnutí.

Jedním z hlavních mobilizačních témat anarchoautonomních a trockistických skupin zůstala podpora squatterských aktivit. Kolektiv Autonomního sociálního centra Klinika (Klinika) ignoroval rozhodnutí soudu a majetek Správy železniční dopravní cesty nadále nelegálně obýval. Klinika tak byla stále místem působení a setkávání sympatizantů z širokého spektra krajní levice, ale také různých lidsko-právních aktivistů. Vedle toho představovala i významný prvek pro rozvíjení a posilování mezinárodních vztahů české krajně levicové scény.

Nově se anarchoautonomové více věnovali ochraně životního prostředí a ekologickému aktivismu, který se postupně stal dalším z jejich hlavních profilačních témat. Bylo patrné jejich 12 propojení s různými environmentálními aktivistickými skupinami nejen v ČR, ale i v SRN. Účastnili se akcí pořádaných těmito subjekty či dokonce participovali na jejich organizaci.

Nebyly zaznamenány žádné přímé akce, ke kterým by se přihlásili militantní anarchisté. Osoby obžalované z příprav teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem byly osvobozeny zatím nepravomocným rozsudkem Městského soudu v Praze z 22. září 2017. V průběhu roku se některé z nich nadále pohybovaly v prostředí levicových extremistů, nebyly však nijak významně aktivní, s výjimkou několika vazebně stíhaných aktivistů, kteří po svém propuštění předávali zkušenosti z pobytu ve vězení na různých setkáních a besedách.

Oproti předchozím letům byl upozaděn tradiční boj antifašistů proti pravicovým extremistům. Důvodem byla zvláště minimální veřejná aktivita krajně pravicových subjektů. Antifašistické spektrum se proto více zaměřilo na protesty proti pravicovým populistům. Rovněž uprchlická krize již nepředstavovala pro levicové extremisty tak výrazné mobilizační téma. Proimigrační aktivity byly na ústupu primárně z důvodu dosavadního zklidnění mezinárodní situace a další neakcentace tématu ze strany odpůrců migrace.

V rámci mezinárodní spolupráce část levicově extremistické scény reflektovala protesty proti summitu G20 (Hamburk, 5. – 9. července 2017). Několik českých antiautoritářů se akce přímo zúčastnilo a bylo během protestů zadrženo.

Radikálně komunistická část levicově extremistické scény stagnovala, její zástupci byli prakticky neaktivní. Trockistické skupiny byly nadále značně fragmentované, členská základna zůstala malá. Některé v určité míře spolupracovaly s anarchoautonomními skupinami, jiné naopak upřednostňovaly kooperaci s mladými komunisty. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Do ha*zlu, migranti!“ Český kamioňák ve Francii unikl z léčky. A natočil policejní zátah

21:43 VIDEO „Do ha*zlu, migranti!“ Český kamioňák ve Francii unikl z léčky. A natočil policejní zátah

„Kdo říká, že to polevilo, tak tady jasně vidíte, že nic nepolevilo,“ říká o migrační vlně český řid…