Stáhne Fiala ocas? Kauza „Zeman nechce Lipavského“: Mluví se o tomto

29.11.2021 8:54 | Ze sítí

Prezident Zeman se opět pokouší hrát politické šachy a mluvit do složení vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) však zatím dává najevo, že se Zemanem hrát nechce. Jenže to se může ještě změnit. Zeman možná nakonec ve vztahu k vládě prosadí svou.

Stáhne Fiala ocas? Kauza „Zeman nechce Lipavského“: Mluví se o tomto
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech Petra Fialu do funkce předsedy vlády ČR

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15042 lidí

Pokud se vláda Petra Fialy (ODS) udrží u moci po většinu funkčního období nebo rovnou po celé 4 roky, má teď prezident Miloš Zeman poslední šanci zahrát si politické šachy a nějakým způsobem promluvit do sestavování vlády. Tedy pokud si do toho nový premiér nechá mluvit. Zemanovi končí prezidentský mandát v březnu 2023.

Zeman sice už dal najevo, že se mu jeden z ministrů Fialovy vlády nelíbí, ale šéf příštího kabinetu dává jasně najevo, že si do složení své vlády mluvit nenechá. Na Pražský hrad na jedné straně opakovaně vzkázal, že s prezidentem chce udržovat dobré vztahy, ale na straně druhé novinářům jasně sdělil, že podle Ústavy ČR nese odpovědnost za složení vlády premiér a že počítá s tím, že prezident jmenuje všechny kandidáty na ministry tak, jak mu je coby předseda vlády předloží. Bez výjimek.

Pokud by se přece jen stalo, že Zeman nejmenuje vládu jako celek, Fiala dal jasně najevo, že to bude řešit. Jenže neřekl, jak by v takovém případě postupoval. „Spekuluje se i o tom, že by resort dočasně vedl sám,“ spekulují pondělní Lidové noviny.

Mohl by se tak opakovat model, kdy Zeman odmítl jmenovat do vlády jako ministra zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD).

Ani Fiala, ani Zeman dosud neřekli, o které jméno spolu vedou spor. Fiala toto jméno odmítá říct s tím, že věří, že bude jmenována vláda tak, jak jí prezidentovi předloží. V médiích ovšem nejčastěji zaznívá jméno pirátského kandidáta na ministr zahraničí Jana Lipavského.

Lipavský a Zeman se rozcházejí v pohledu např. na českou politiku vůči Izraeli. Zatímco Zeman sám o sobě mluví jako o největším příteli Izraele v Česku, Lipavský se k Izraeli staví kriticky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

21:43 „Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

Bývalý guvernér Kalifornie, herec Arnold Schwarzenegger měl v pátek nehodu v losangeleské čtvrti Bre…