Stále víc důchodců se dostává do exekuce. Chtěli jen pomoci dětem

07.06.2012 8:21

V Česku přibývá důchodců, na které byla uvalena exekuce. Buď se nechali nalákat podvodnými prodejci nebo úvěrovými společnostmi. Často chtěli pomoci svým dětem nebo vnoučatům. Ze zadlužení jim navíc nepomůže ani osobní bankrot. Informuje server iDnes.cz.

Stále víc důchodců se dostává do exekuce. Chtěli jen pomoci dětem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na nábřeží u Vltavy - ilustrační foto
reklama

Na staré lidi se často zaměřují zprostředkovatelé pojištění, půjček nebo prodejci nejrůznějších věcí. „Nátlakem na místě lze u důchodců poměrně snadno získat podpis a pak peníze vymáhat,“ popisuje právník Miroslav Zeman.

Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že letos byla uvalena exekuce na více jak 65 tisíc penzistů.

Vzali si úvěr na zaplacení dluhů syna. Teď dluží 830 tisíc

Server iDnes.cz popisuje případ dvaasedmdesátiletého důchodce z obce u Teplic, který spolu se svou ženou dluží dohromady 830 tisíc korun. Má 18 věřitelů, kterým s důchodem 13 tisíc korun nemá šanci všechno splatit.

„Chtěli jsme pomoci synovi, který zůstal bez práce. Uzavřeli jsme zprostředkovatelskou smlouvu se společností, která nám slíbila úvěr, jímž bychom uhradili synovy závazky. Na zprostředkovatelský poplatek ve výši 90 tisíc jsme si museli půjčit,“ popisuje důchodce počátek svých problémů.

Kvůli nízkému příjmu nemají důchodci šanci na soudní oddlužení a často je dostanou na starost rovnou exekutoři. Pro oddlužení musí člověk během pěti let zaplatit alespoň 30 procent svých dluhů.

Dalším penzisté se ocitají ve finančních problémech kvůli úmrtí partnera. Nedokáží pak splácet dluhy z jednoho důchodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…