Staník se odvolal proti trestu za údajně rasistické výroky

13.06.2019 10:38

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník se odvolal proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který mu v dubnu udělil roční podmíněný trest za výroky pronesené na adresu homosexuálů, Romů a Židů ve sněmovní restauraci. Informovala o tom dnes Česká televize. Soudkyně Helena Králová již podle údajů justičního serveru spis odeslala Městskému soudu v Praze, který se bude odvoláním zabývat.

Staník se odvolal proti trestu za údajně rasistické výroky
Foto: SPD
Popisek: SPD - Svoboda a Přímá Demokracie

Staník se podle prvoinstančního soudu dopustil trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Kromě podmíněného trestu mu soud uložil také pokutu ve výši 70 000 korun. Státní zástupkyně, která bývalému tajemníkovi SPD stejný trest navrhovala, se podle justičního serveru neodvolala.

Bývalý tajemník SPD podle obžaloby 24. října 2017 ve Sněmovně například uvedl, že „buzeranti a lesby jsou nemoc a měli by se střílet již po narození“. Prohlásil údajně také, že by se homosexuálové, Romové a Židé měli posílat do plynu. Staník ale jakékoli trestné jednání od počátku odmítá. Podle svých slov zapíjel večer ve sněmovní restauraci volební úspěch své strany. Bavil se s ostatními politiky také o menšinách, ale nehaněl je.

Muž u soudu opakovaně tvrdil, že není rasista. Motivem celého stíhání je podle něj poškodit hnutí SPD, jeho osobně i předsedu hnutí Tomia Okamuru. Podle prvoinstančního soudu ale jeho vinu dostatečně prokázaly výpovědi někdejších poslanců Martina Lanka a Marka Černocha (oba Úsvit). Nepomohla mu ani výpověď Marie Richterové, bývalé tajemnice někdejší ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD). Staník jí prý řekl, že „se zastává buzerantů a půjde hned za nimi“.

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance Jaroslava Holíka. V asistentské funkci na přelomu listopadu a prosince 2017 skončil, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Předseda SPD Okamura následně uvedl, že Staník už není členem ani tajemníkem hnutí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …