Motl se osobně potkal s Oskarem Gröningem, který byl v těchto dnech ve svých 94 letech odsouzen německým soudem na čtyři roky do vězení. „On se vymykal všem těm lidem, které jsem do té doby potkával a kteří byli obviněni z válečných zločinů nebo dokonce z vražd. Vymykal se tím, že si uvědomoval, co se odehrávalo,“ řekl Motl. Osobu Gröninga považuje za důležitou hlavně proto, že čelí tzv. popíračům holokaustu. „On řekl, že to všechno viděl, že plynové komory existovaly. … Začalo to v roce 1985, kdy to byl běžný filatelista. Na nějakou schůzi filatelistů někdo přinesl knihu Osvětimská lež. On se strašně rozčílil, že to vše viděl, že se tam lidi plynovali, mučili a vraždili. A dokonce v rozezlenosti napsal dopis autorovi té knihy. A on to zveřejnil. Na druhou stranu za ním přišli vyšetřovatelé a začali ho vyšetřovat,“ uvedl Motl.
Není důležité, aby váleční zločinci šli nyní do vězení. Ale aby se zlo pojmenovalo
Motl přiznal, že Gröning je ohledně celé osvětimské kauzy jen „malá ryba“. Celý proces s ním vnímá ale jako symbolický. Myslí si, že do vězení asi ani nepůjde. „Já jsem si nikdy nepřál, aby tito lidé v této době šli do vězení,“ prohlásil Motl. Podle něj je důležité, aby tyto procesy proběhly a aby se zlo pojmenovalo. Aby se ukázalo, jak je nebezpečná jakákoliv totalita, nejen ta zprava.
Ten případ je prý důležitý i proto, že ukazuje na selhání německé justice. Když tu byl v roce 1999 známý lovec nacistů Simon Wiesenthal, prohlásil, že nacisté si ještě tři čtyři roky po válce mysleli, že vypukne třetí světová válka a že oni budou na té správné straně. Takže prvních dvanáct roků se v Německu nedělo vůbec nic. Teprve v letech 1963–1965 byl tzv. osvětimský proces, v němž bylo obžalováno dvacet lidí z Osvětimi. Motl v této souvislosti upozornil, že v Osvětimi pracovalo osm tisíc lidí. Z nich bylo odsouzeno jen šestnáct za vraždu.
Židovský chlapec začal Židy nenávidět
Motl vysvětlil, že se zajímal jen o ty, kteří na území bývalého Československa vraždili nebo dávali pokyny k vraždám. Našel jich patnáct, naznačil, že v Německu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam