Stanjura: Zemanovi nebudeme dávat deadline, bylo by to neslušné

12.10.2021 15:30 | Zprávy

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura prohlásil, že ODS v čele s kandidátem na premiéra Petrem Fialou nebudou dávat prezidentovi Miloši Zemanovi žádný deadline na pověření sestavení vlády. „Je vrcholně neslušné, abychom mu my stanovovali nějaký deadline. Nic takového dělat nebudeme,“ řekl Stanjura, který doufá, že předání moci od hnutí ANO proběhne hladce.

Stanjura: Zemanovi nebudeme dávat deadline, bylo by to neslušné
Foto: Screen ČT24
Popisek: Tisková konference ODS ve Sněmovně

„Dnes jsme měli ustavující zasedání našeho klubu, volby dopadly tak, že jsme všichni obhájili své pozice, takže já zůstávám předsedou klubu a Jana Černochová 1. místopředsedkyní,“ spustil Stanjura na tiskové konferenci.

Vítězná koalice Spolu podle něj nebude dávat prezidentovi Zemanovi žádné datum, dokdy by s nimi měl začít jednat, protože se to nesluší. „Pan prezident je nemocný, já mu přeji brzké uzdravení a je vrcholně neslušné, abychom mu my stanovovali nějaký deadline. Nic takového dělat nebudeme a v okamžiku, kdy bude schopen vykonávat svou funkci a bude mu lépe, tak s ním bezesporu navážeme kontakt. Ale žádný deadline nebude, slušnost musí být na prvním místě a já si vůbec nedovedu představit, jak bychom mohli nějaký deadline stanovit,“ prohlásil rázně Stanjura.

V rámci příštích dnů a týdnů se bude pracovat na ustavení nové Poslanecké sněmovny a ustavení nové vlády. „V tuto chvíli se pracuje na ustavení Poslanecké sněmovny, takže všichni z nás přemýšlejí, v kterých výborech by chtěli pracovat a předpokládám, že do ustavující schůze Sněmovny, která nejspíše proběhne v pondělí 8. listopadu, tak budeme i v rámci koalice Spolu vědět, jaké bude vedení Sněmovny a vláda bude muset podat demisi a pak už bude otevřená cesta k tomu, abychom ustavili novou vládu,“ vysvětloval další postup Stanjura.

Klíčové v příštích dnech prý bude domluvit programové prohlášení vlády. „Zítra máme v rámci obou koalic schůzku a tam bychom chtěli domluvit především harmonogram a tým, který bude pracovat na programovém prohlášení vlády. Až budeme mít program, tak se budeme bavit o struktuře vlády a teprve potom přijdou na řadu personálie. Hlavní slovo v tomto bude mít předseda Petr Fiala a já předpokládám, že on si bude vybírat tým z řad ODS a uvidíme, jak to dopadne,“ řekl Stanjura, že debaty a spekulace o různých postech jsou předčasné.  

„Personálie budeme řešit v rámci těch koalic, kde se určí kolik a jaké posty budou mít obě koalice k dispozici a poté předpokládám, že si to ty koalice vyřeší mezi sebou,“ dodal Stanjura s tím, že pozice předsedy Sněmovny by měla být obsazena někým z koalice Spolu. „Jako vítězové voleb chceme, aby byl předsedou Sněmovny někdo z koalice Spolu, což musíme nejdříve vyjednat s našimi partnery a poté vybereme někoho kvalifikovaného a vhodného pro tuto pozici,“ má jasno Stanjura.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…