Starosta Aše: Pokud ODS a časem zřejmě i ČSSD neprokouknou, vidím jejich existenci velmi problematicky

05.03.2015 13:55 | Zprávy

Dalibor Blažek (HNHRM) je přesvědčen, že v komunální politice musejí jít pojmy jako pravice a levice stranou. Osobně má také výhrady k celému politickému a volebnímu systému, který umožňuje to, aby vládnoucí strana velmi rychle rezignovala na své sliby s výmluvou na koaliční ústupky. Jako člen zastupitelstva Karlovarského kraje se také vyjádřil k rozpadu koalice a pravděpodobnému vzniku nové ve složení ČSSD, HNHRM, ODS, ALTERNATIVY a TOP09+STAN. Prozradil nám, co nového plánuje v Aši. A nejen to….

Starosta Aše: Pokud ODS a časem zřejmě i ČSSD neprokouknou, vidím jejich existenci velmi problematicky
Foto: tan
Popisek: Starosta Aše Dalibor Blažek

V komunálních volbách v loňském roce jste s jasnou převahou téměř 38% hlasů obhájil mandát starosty. Co pro Vás ale celkově rok 2014 znamenal? A co nového plánuje v letošním roce?

Rok 2014 pro mne i samotné město Aš byl velmi úspěšný z pohledu získání dotačních prostředků na investice a tím samozřejmě i velmi hektický a nervózní. Realizovali jsme celkem 8 investic podpořených z Regionálního operačního programu Severozápad, Operačního programu Životní prostředí a Operačního programu Cíl 3 Česko – Sasko a navázali jsme tak na předchozí léta, kdy se nám dařilo držet rychlé tempo obnovy městského majetku. To vše ale přináší obrovské zatížení na aparát města, který se musí vyrovnávat nejenom s problematikou dodavatelsko – odběratelských vztahů, ale zejména s často velmi nepřehlednou byrokratickou džunglí kontrol, které již snad kontrolují samy sebe. Nicméně si nechci stěžovat. Je na rozhodnutí každé samosprávy, zda do těchto často rizikových dotací vstoupí.  Nám se to stále vyplácí. Proto i v roce 2015 chceme využít posledních možností, jak získat z končících operačních programů peníze na projekty, které v budoucnu již nebudou podporované. Podali jsme celkem 6 žádostí. Ve třech případech jsme byli úspěšní a v dalších třech v tuto chvíli probíhá proces schvalování. Opět nás proto nečeká rok klidu a pohody ale velmi náročné práce.

Jak to aktuálně vypadá s výstavbou rodinných domů v Aši? A je o bydlení ze strany občanů zájem?

Město Aš je specifickým městem. Po odsunu německého obyvatelstva klesl počet obyvatel z 34 000 na dnešních 13 600 a to se projevilo i na urbanistice města. Zmizely celé čtvrtě, ve stávající zástavbě se objevila řada proluk po domech, které kdysi zchátraly a musely být strženy. Snažíme se proto nabízet lidem pozemky ve městě, které by doplnily zmizelou zástavbu. Dnešní trend bydlení je však jiný – spíše venkovský než městský. Obyvatelé chtějí do přírody, dům se zahradou a to se často ve městě nedá splnit.  Proto jsme připravili několik studií na zástavbu okrajových částí města a v letošním roce budeme zpracovávat projektovou dokumentaci pro nutnou infrastrukturu. Zájem o bydlení v Aši je a jsme rádi, že nám pomalu stoupá počet obyvatel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

13:44 O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

Jeden ze tří velkých hráčů na českém telekomunikačním trhu, operátor O2, má znovu problémy. Ráno pot…